Turu pussitaja kaebab kohtuotsuse edasi

Turu noarünnaku sooritaja Abderrahman Bouanane kohtusaalis.
Turu noarünnaku sooritaja Abderrahman Bouanane kohtusaalis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Turu noarünnaku tõttu eelmisel nädalal eluks ajaks vangi mõistetud Abderrahman Bouanane kavatseb kohtuotsuse ringkonnakohtusse edasi kaevata, kinnitas mehe advokaat Kaarle Gummerus.

Kaitsja pole rahul kogu kohtuotsusega, vahendas Yle.

"Kaebame edasi kõikides punktides, see on veel lahtine. Hetkel paistab nii, et vähemalt kaebame edasi selle, et juhtumit on käsitletud terrorismi puudutava kuriteona," selgitas Gummerus.

Kaitse hinnangul oli tegu tapmiste ja tapmiskatsetega ehk eitatakse terroristlikku eesmärki.

Gummerus tunnistas, et analüüsis kohtuotsust koos oma kliendiga mitu tundi. Kui valmib araabiakeelne tõlge, arutelu jätkub.

"Käsitlesime mõrva ja tapmise küsimust ning terroristlikku eesmärki. Mu klient ei ole muud palju kommenteerinud, kuid kui tuli esimese astme kohtu põhjendus, et tema eesmärgiks oli hirmu tekitamine rahva seas, siis on ta endiselt seisukohal, et see ei olnud tema eesmärgiks," rääkis advokaat.

Karistus mõrvade eest on igal juhul eluaegne vabadusekaotus, oli motiiviks siis terrorism või mitte. Gummerus märkis samas, et kui nad kaebaksid otsuse edasi vaid terroristliku motiivi asjus, oleks ka sellel tähendus.

"Sellel on laiem tähendus. Tegemist on Soomes nii erakordse seadusesättega, et selle kohta tasub saada põhjendatud seisukohad ja võimaluse korral ka teise astme kohtu seisukoht. Ja sellel on mõju ka minu kliendi võimalikule ennetähtaegsele vabanemisele, et kas ta on süüdi mõistetud mõrvas või terroristlikult eesmärgil sooritatud mõrvas," lausus Gummerus.

"Mu klient tunnistas, et usaldab mind ja saan anda oma hinnangu, kuidas edasikaebamise asjus järgmisi samme astuda," lisas ta.

Soome kohus mõistis Turu noarünnaku korraldajale eluaegse vangistuse

Päris-Soome esimese astme kohus mõistis reedel maroko päritolu Abderrahman Bouanane'i süüdi 2017. aasta augustis Turu linnas toimunud noarünnakus ja karistas teda eluaegse vabadusekaotusega.

Kohus mõistis Bouanane'i süüdi kahes terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrvas ning kaheksas samal eesmärgil tehtud mõrvakatses. karistuseks määras kohus eluaegse vabadusekaotuse.

Lisaks peab Bouanane maksma kannatanutele üle 100 000 euro valuraha.

Mees hakkab karistust kandma Turu vanglas, mille ruumides on toimunud ka kohtuprotsess.

Otsust on võimalik ringkonnakohtusse edasi kaevata. Kui kohtuotsus püsima jääb, on Soome seaduse kohaselt Bouanane'il õigus ennetähtaegset vabastamist taotlema hakata 12 aasta pärast.

Bouanane saabus Soome 2016. aastal

Rünnak leidis aset 2017. aasta 18. augusti õhtul Turu kesklinnas, kus süüdistatav pussitas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse.

Bouanane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Bouanane'i selgitused on olnud vastukäivad

Süüdistatava ütlused nii eeluurimise kui ka kohtuprotsessi ajal on olnud vastukäivad. Ta on korraga oma tegu nii eitanud kui ka tunnistanud - ehk sisuliselt tunnistab ta inimeste pussitamist, sealhulgas vähemalt üht tapmist, kuid ei pea seda terrorismiks. 

Kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi kohaselt on Bouanane süüdiv ning saab seetõttu oma tegude eest ka vastutuse võtta.

Bouanane on varem põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas.

Soome keskkriminaalpolitsei praeguste andmete kohaselt tegutses kurjategija üksi. Tema kohalikus suhtlusringkonnas islamiäärmuslasi polnud, kusjuures ka tuttavad olid märganud radikaliseerumisele viitavaid asjaolusid.

Kohtuprotsessi ajal on Bouanane sageli omatahtsi käitunud ja tunnistajaid sõimanud ning seetõttu on teda korduvalt kohtusaalist tagasi vangikongi viidud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: