Oulu seksuaalkuritegude asjus algas esimene kohtuprotsess

Ajakirjanikud teisipäeval Oulu kohtuhoones.
Ajakirjanikud teisipäeval Oulu kohtuhoones. Autor/allikas: Timo Nykyri/Yle

Oulus algas teisipäeval esimene kohtuistung, mis puudutab viimastel kuudel avalikkuseni jõudnud seksuaalkuritegusid, milles süüdistatakse välismaist päritolu mehi ja kus kannatanuteks on olnud peamiselt alaealised tütarlapsed.

Teisipäeval alanud kohtuprotsessi puhul on süüdistatavaks 22-aastane välismaise taustaga mees, keda süüdistatakse 14-aastase tüdruku seksuaalses ärakasutamises ja vägistamises raskendavatel asjaoludel, vahendasid Yle ja Iltalehti.

Süüdistuses mainitud kuriteod leidsid aset eelmise aasta novembri keskel Oulus Tuira linnaosas.

Istung oli kinnine ning kokku on kohtuprotsessi jaoks ette nähtud kolm istungipäeva, millest ülejäänud kaks leiavad aset märtsi keskel. Seega käesoleval nädalal ilmselt mingit märkimisväärset arengut selle juhtumi käsitlemisel ei saabu.

Soome politsei menetluses on hetkel kümneid analoogseid juhtumeid. Alaealisi kannatanuid on paarkümmend ning kahtlustatavaid on juba ligi 30. Juhtumite arv on detsembri algusest saadik kiirelt kasvanud ning sageli on juhtumid või kahtlustatavad ka omavahel seotud. Järjekordsetest süüdistustest teavitas prokuratuur alles esmaspäeval.

Juhtumeid ühendab see, et kannatanuteks on olnud alaealised tütarlapsed ning süüdistatavateks välismaist päritolu 20.-30. eluaastates mehed, kellest paljud on saabunud riiki varjupaigataotlejatena. Samuti on läbivaks detailiks see, et tihti sadi süüdistatavad ja kannatanud tuttavaks sotsiaalmeedia vahendusel.

Iltalehti märgib, et juhtumid on tekitanud Oulu kinnipidamisasutustes ka ülerahvastatuse, sest eeluurimise ajaks kinni peetud isikuid on korraga niivõrd palju.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: