Oulu seksuaalkuritegudest jõuab osa prokuratuuri juba veebruaris

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Oulu politsei loodab, et Soome avalikkuses palju vastukaja saanud välismaalaste seksuaalkuritegude menetlemisel jõutakse kõigi üheksa juhtumi puhul eeluurimisega lõpule veel enne suve. Osa juhtumitest võib jõuda prokuratuuri juba veebruaris.

Politseil on seega menetluses üheksa erinevat juhtumit, milles on kokku üheksa kannatanut ja 17 kahtlustatavat. Kahtlustatavatest 13 viibi endiselt vahi all, kirjutab Yle.

Menetlusi juhtiv ülemkomissar Markus Kiiskinen usub, et vähemalt nelja juhtumi puhul jõutakse veebruaris süüdistuse esitamiseni. Kõigi juhtumite asjus peaks tema sõnul eeluurimise lõpp ja süüdistuste esitamine aset leidma enne suve.

Juurdlus algas novembris

Esimene juhtum jõudis avalikkuse ette eelmise aasta detsembri esimesel päeval, kui Oulu politsei andis teada esimestest vahistamistest. Tookord teatati, et Oulu esimese astme kohus on andnud loa võtta vahi alla seitse meest, keda kahtlustatakse rasketes lapsevastastes seksuaalkuritegudes. Kohus oli lasknud mehed vahi alla võtta juba kolm päeva varem ehk siis novembris.

Juhtumites lähtuti seadusesätetest, mis käsitlevad lapseealise seksuaalset ärakasutamist ja vägistamist raskendavatel asjaoludel. Politsei selgitas siis, et seksuaalkuriteod olid toimunud mitu kuud ning nende sihtmärgiks oli olnud üks alaealine tüdruk. Kahtlustatavateks olid võimude kinnitusel välismaise taustaga 20.-30. eluaastates mehed.

Peagi andis politsei teada juba uutest juhtumitest ja kahtlustatavatest. Ka nende puhul oli kuritegude iseloom samasugune - kahtlustus esitati seoses alaealise seksuaalse ärakasutamise ja vägistamisega, kahtlustatavateks olid Oulu piirkonnas elavad täisealised välismaist päritolu mehed ning politsei kinnitusel olid ka kahtlustatavad omavahel tuttavad.

Detsembri seisuga kinnitas Oulu politsei viie erineva juhtumi menetlemist.

Ka jaanuar tõi teateid uutest juhtumitest

11. jaanuaril andis Oulu politsei teada, et eeluurimist on alustatud nelja juhtumi asjus, kus seksuaalse ärakasutamise ja vägistamise ohvriteks on olnud 15. eluaastast nooremad tüdrukud.

Kahtlustatavad olid tüdrukuid endaga suhtlema meelitanud sotsiaalmeedia kaudu. Vähemalt ühe tüdruku suhtes oli kasutatud ka narkootilist ainet.

Ka nende juhtumite puhul olid kahtlustatavateks välismaist päritolu mehed, kuid eelnevate juhtumitega neil seost polnud.

Samal ajal kinnitas politsei ka meedias levinud teadet, et üks Oulu vägistamisohvritest oli sügisel surnud. Tema surm otseselt kuritegu ei olnud, meedias levinud informatsiooni kohaselt oli tegemist enesetapuga.

Juhtumid on Soomes tekitanud palju vastukaja ning lisaks kuritegudele on tähelepanu pälvinud ka see, et kahtlustatavate näol on tegu varjupaigataotlejatena Soome saabunud isikutega. Soome poliitikute seas on see tekitanud üleskutseid karmistada seksuaalkuritegude eest määratavaid karistusi ning karmistada erineval viisil senist migratsioonipoliitikat.

Lisaks on avalikkuses üha rohkem räägitud nähtusest, mis kannab inglise keeles nimetust grooming, ehk see, kuidas seksuaalkurjategijad loovad oma tulevaste ohvritega kontakti, et neid ahistavaks tegevuseks nö ette valmistada. Ka Oulu juhtumite puhul on läbivaks teemaks see, et kannatanud ei olnud kurjategijate poolt nö juhuslikult tänavalt valitud, vaid noorte tüdrukutega otsiti sotsiaalmeedia vahendusel kontakti ning meelitati neid erineval viisil suhtlema. Sarnased juhtumid on saanud varem laialdast tähelepanu Suurbritannias, näiteks Huddersfieldis ja Rochdale'is, kus sellise tegevusega paistsid silma Pakistani taustaga kuritegelikud jõugud.

Seetõttu on ka Oulu politsei muuhulgas hoiatanud, et lapsevanemad peaksid oma laste sotsiaalmeedia kasutusel palju tähelepanelikumalt silma peal hoidma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: