ERR Moskvas: Vene preestrid peavad uut Ukraina õigeusukirikut vaenulikuks

Foto: ERR

Kiievis toimub laupäeval uue iseseisva Ukraina õigeusukiriku asutamise kongress. Moskva patriarhaadi preestrid on veendunud, et uus kirik on Venemaa suhtes vaenulik, ilmalikud eksperdid arvavad, et poliitika on siin tähtsam kui usk.

Uue iseseisva õigeusukiriku loomine Ukrainas on kõva löök nn vene maailma ideele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ajalugu kirjutatakse ümber ning tulevasest Ukraina autokefaalsest ehk iseseisvast kirikust tehakse Venemaa igavene vaenlane. Need inimesed palvetavad, et me oleksime alistatud, oma palvetes hakkavad nad meid mainima kui vaenlasi ja see on kohutav stsenaarium," kommenteeris Moskva patriarhaadi ülempreester Vsevolod Tšaplin.

Moskva patriarhaadi jaoks ei saa uus kirik kuidagi olla kanooniline isegi vaatamata sellele, et kiriku asutamiskongressil osalevad ka Moskva patriarhaadile alluva Ukraina õigeusukiriku esindajad.

"Isegi kui sellele kongressile - või täpsemalt öeldes võltskongressile - tulevad kanoonilise kiriku esindajad nagu vaatlejad või nagu reeturid, kes rikuvad kanoonilise Ukraina õigeusukiriku sünoodi otsuse, siis see on ainult massistseen, ei midagi enamat," ütles telekanali Tsargrad usutoimetuse juht Mihhail Tjurenkov.

Vaevalt oleks autokefaalia ehk kiriku iseseisvus võimalik ilma Ukraina riigi ja president Petro Porošenko isikliku toetuseta.

"See on valimisstrateegia osa. Kirik - see tähendab usk, armee, keel. Ja on teada, et Porošenko nõunikud ja tema administratsiooni ametnikud käisid Istanbulis seda projekti toetamas ning osalevad praegu otseselt rahvuskiriku loomises Ukrainas," rääkis poliitilise konjunktuurikeskuse asepresident Oleg Ignatov.

Kas isesisva kiriku loomine aitab Porošenkot, selgub presidendivalimistel, mis toimuvad järgmise aasta 31. märtsil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: