Ukraina sai iseseisva õigeusukiriku, mille peaks valiti piiskop Epifanius

{{1544889840000 | amCalendar}}
Foto: GLEB GARANICH/REUTERS/SCANPIX

Kiievis laupäeval toimunud uue iseseisva ehk Moskvast sõltumatu Ukraina õigeusukiriku asutamise kongressil valiti kirikupeaks piiskop Epifanius.

Kiievis Püha Sofia kiriku esisel väljakul ootas kirikupea väljakuulutamist tuhandeid inimesi umbes kümme tundi, vahendab Ukraina väljaanne Hromadske.

Piiskop Epifanius valiti Ukraina õigeusukirikute, Konstantinoopoli esindajate ja Ukraina presidendi Petro Porošenko juuresolekul.

"Ukraina ei joo enam Moskva tassist ega tantsi enam Moksva pilli järgi," kuulutas Porošenko.

Piiskop Epifanius on kiriku standardite järgi oma 39 eluaasta juures noor juht. Ta on pärit Odessa töölisklassi perekonnast ja õppis esmalt usuteadust Kiievi teoloogilises akadeemias, seejärel filosoofiat Ateena ülikoolis.

Kiriku ametlikuks nimeks saab Ukraina õigeusukirik ja selle juhi ametinimetus on Kiievi metropoliit, mitte patriarh.

Ukraina värske kirikupea suundub nüüd Istanbuli, kus ta 6. jaanuaril saab Konstantinoopoli oikumeeniliselt patriarhilt Bartholomeoselt iseseisva Ukraina kiriku asutamiskirja ehk tomose. Sellega saab uue kiriku asutamine lõpule viidud.

Moskva: meile ei tähenda see sündmus midagi

Kiievi kirikukogu ja selle langetatud otsused ei tähenda Venemaa õigeusu kirikule mitte midagi, teatas Moskva patriarhaadi välisasjade osakonna asejuht Nikolai Balašov.

"See üksikisikute mittekanooniline kogunemine, milles osalejatest mõnedel on ja enamikul pole legitiimset episkopaalset hirotooniat ning mida juhtisid ilmalik ametnik, riigipea ja välismaalane, kes ei mõista kohalikust keelest midagi, valis mittekanoonilise "hierarhi" ja samaväärselt mittekanoonilise "primaadi"," lausus Balašov. "Meile ei tähenda see sündmus absoluutselt mitte midagi."

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: Hromadske, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: