Teadur: Ukraina õigeusu kiriku iseseisvus on Moskvale suur poliitiline löök

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teaduri Kalev Stoicescu sõnul on Ukraina õigeusu kiriku iseseisvumine suur poliitiline löök Moskvale, sest kirik on viimase jaoks väga tähtis pehme jõu instrument.

"Kahtlemata on Kiievi patriarhaadi üleminek Moskva alt Konstantinoopoli alla - seda võime nimetada iseseisvumiseks - väga oluline Ukrainale ja president Porošenkole. Ja ta on väga suur poliitiline löök Moskvale, sest õigeusu kirik on ülioluline poliitiline instrument Kremli arsenalis, pehme jõu instrument," rääkis Stoicescu "Aktuaalsele kaamerale".

Teaduri sõnul on kiriku iseseisvumine ukrainlaste jaoks pigem identiteedi ja iseseisvuse küsimus. "Porošenko ütles ju otse välja, et kui Ukraina järjekindlalt eemaldub Venemaast poliitiliselt, majanduslikult, ka kultuuriliselt ja keeleliselt, siis miks mitte ka kiriku mõttes. Nii et nüüd on õigeusumaailmas tekkimas uus usulõhe ehk skisma ja sellele võib järgneda ka poliitiline kisma," lisas Steoicescu.

Õigeusu kiriku iseseivusmine on Stoicescu hinnangul suur trump ka Porošenkole enne tuleva aasta märtsis toimuvaid presidendivalimisi.

"Kui nüüd sõjaline olukord nn separatistlikus Donbassis peaks eskaleeruma, siis võib arvata, et ka see mängib Porošenko kasuks, sest siis tema presidendivalimiste kampaania muutub sõjakampaaniaks, kodumaa päästmise, kaitsmise kampaaniaks. Kui Venemaa peaks kohe reageerima, siis see oleks kuum kättemaks emotsioonide ajel. Ilmselt Moskva natukene ootab, sest külm kättemaks on alati kõige efektiivsem ilmselt," lisas teadur.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: