Porošenko: Ukraina pole Vene kiriku kanooniline territoorium

Ukraina president Petro Porošenko Kiievis 14. oktoobril kõnet pidamas.
Ukraina president Petro Porošenko Kiievis 14. oktoobril kõnet pidamas.

Ukraina pole iialgi kuulunud ega kuulu tulevikus kanooniliselt Vene Õigeusu Kiriku alla, sõnas Ukraina president Petro Porošenko pühapäeval.

"(Konstantinoopoli) Oikumeeniline Patriarhaat on lõplikult kuulutanud ebaseaduslikuks Kiievi metropoolia annekteerimise Moskva poolt 17. sajandil. See ütles selgelt ja üheselt, et Vene Õigeusu Kirikul pole mingit kanoonilist õigust õigeusu kirikule Ukrainas, et meie õigeusu kirik ei kuulu Vene Õigeusu Kiriku alla. Ning et Ukraina ei olnud iialgi ega saa iialgi Vene kiriku kanooniliseks territooriumiks," sõnas Porošenko rääkides Kiievis Sofia väljakul Ukraina kaitsja päeva puhul. 

Ukraina jaoks on ühendatud kohalik kirik oluline riikliku julgeoleku seisukohast, sõnas Porošenko. 

"Tomose (kiriklik edikt) ja autokefaalia (kiriklik iseseisvus) küsimus ulatub kirikuelu raamidest väljapoole," ütles president. "See puudutab meie iseseisvust, see on meie riikliku julgeoleku küsimus, meie riikluse küsimus. See on maailma geopoliitika küsimus. Ja kui see ei ole, siis miks ometi arutati üleeile väljakuulutatud (Konstantinoopoli) oikumeenilise patriarhi (Bartholomeose) otsust Vene Föderatsiooni julgeolekunõukogu kohtumisel, mida juhtis (Vene president Vladimir) Putin," ütles Porošenko. 

Istanbulis asuv Konstantinoopoli Oikumeeniline Patriarhaat teatas neljapäeval, et nõustus tunnustama Ukraina Õigeusu Kiriku sõltumatust.

Seda soovis väga Kiiev, kuid samm ähvardab pingestada suhteid Moskvaga.

Toimetaja: Ukraina

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: