ERR Moskvas: tüli õigeusukirikus võib viia suure kirikulõheni

Vene õigeusu kirikukogu ehk sinodi otsus katkestada armulauaosadus Konstantinoopoli patriarhaadiga on mitte ainult religioosne, vaid ka poliitiline, arvavad vene eksperdid.

Vene õigeusu kirik riskib jääda oma seisukohaga üksi, aga alternatiiv on suur kirikulõhe, millega võivad ühineda ka teised õigeusu kirikud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ukraina kiriku iseseisvus ehk autokefaalia häirib mitte ainult Moskva patriarhaati vaid ka Kremlit, kus juba teatati, et kui Ukrainas tekkib uus, rahvuslik kirik, hakatakse seal oma õigeusklikke kaasmaalasi kaitsma.

Venemaa orientalistikainstituudi teadur Andrei Desnitski ütles, et Kremlil on vahend Konstantinoopoli patriarhaadi mõjutamiseks.

"Selle vahendi nimi on Recep Tayyip Erdoğan. Kui selles küsimuses lepitakse midagi kokku Türgi valitsusega, siis on selge, et Konstantinoopol ei saa ära öelda Türgi võimudele, mille territooriumil ta asub. Mis aga puudutab usklikke, siis on kõik palju keerulisem," lausus Desnitski.

Usklikud aga moodustavadki niinimetatud "vene maailma", mida Venemaa tahab naaberriikides iga hinnaga säilitada.

Telekanali Tsargrad religioonitoimetuse juht Mihhail Tjurenkov märkis, et läänes tihti politiseeritakse "Vene maailma" mõtet.

"Aga "Vene maailm" on eeskätt mitte poliitiline, vaid vaimulik nähtus. See ei tähenda, et Vene tankid peavad olema Kiievis, Lvivis, Varssavis, Berliinis või Pariisis. See hoopis teine asi," selgitas ta.

Poliitika poliitikaks, aga mida tähendab Vene Õigeusu kirikunõukogu otsus katkestada suhteid Konstantinoopoli patriarhaadiga tavaliste usklikke jaoks?

Andrei Desnitski ütles selle kohta, et ei mäleta, mil oli jumalateenistusel Konstantinoopoli patriarhaadi kirikus või kirikus, kus teenis selle patriarhaadi preester. "See on üks külg. Teisest küljest aga häirib mind tendents ise. Venemaa vajub eneseisolatsiooni."

Moskva ja Konstantinoopoli patriarhaatide konfliktis peab iga iseseisev õigeusu kirik - kokku neid on viisteist - varem või hiljem toetama üht osapooltest.

Mihhail Tjurenkovi sõnul ei saa praegu rääkida, et näiteks Kreeka õigeusu kirik jätkab armulauaosalust Konstantinoopoli kirikuga, viimane aga on juba armulauaosaduses Ukraina lõhestajatega.

"Rangete kanoonide järgi asetab see juba Kreeka kiriku väljapoole õigeusku ja tema kaudu ka kõik teised kirikud, mis temaga suhtlevad. Teiste kirikute ajutise seisundi, kuni nad ei katkesta suhteid Konstantinoopoli kirikuga, võib andeks anda. Aga rangete kanoonide järgi jah, nad peavad seda tegema," märkis Tjurenkov.

Praegu kutsub Vene õigeusu kirik teisi kirikuid üles ainult "pöörama tähelepanu" Konstantinoopoli patriarhaadi tegevusele.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: