Samost ja Sildam: EKRE programmist paistab soovimatus valitsusse minna

Foto: Anna Aurelia Minev

EKRE laupäeval avalikustatud valimisprogrammist on näha erakonna otsust, et nemad järgmise valitsuse tegemisel kindlasti ei osale, leidsid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Samost ütles, et EKRE programm on kindlasti väga kallis, kui keegi peaks seda valitsusse jõudes tõsimeelselt realiseerima hakkama. Kui varem on arutletud, kas erakond soovib valitsusse minna, siis programmi põhjal võib Samosti sõnul näha, et EKRE-s on otsus langenud: nemad järgmise valitsuse tegemisel kindlasti ei osale.

Sildam oli nõus, et EKRE juhid on selle programmiga erakonna selgelt opositsiooni määranud, arvestades, et nad tahavad muu hulgas sama hästi kui peatada naturalisatsiooni korras kodakondsuse andmise, mis on praegu olnud üks Eesti kodakondsuspoliitika tugisambaid, nõuda Petserimaa ja Narva-taguse ala tagastamist Eestile või seada sihiks toetada Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis iseseisva rahvusriikide strateegilise alliansi loomist, rääkimata nende majanduslubadustest või justiitsreformist.

"On selge, et mitte keegi ei lähe nendega ühte valitsust tegema," ütles ta.

Samost märkis, et EKRE juhtfiguurid Mart ja Martin Helme on seadnud endale teistsuguse sihi - mingil hetkel tahavad nad võimule jõuda, aga näevad, et on praeguse riigikogu koosseisu ajal väga palju toetust kasvatanud ja tahavad seda järgmise koosseisu vältel veelgi kergitada, et siis 2023. aasta valimistel olla vähemalt number üks erakond, kellega kõik teised peavad tahes tahtmata arvestama.

"Aga kardan, et see on nende jaoks kaunis, kuid väga raskesti realiseeruv eesmärk. Kui võtta arvesse Keskerakonna kogemusi, siis üks asi, mida näeme, on see, et valitsuses viibimata, mitmeid valimistsükleid opositsioonis olev erakond langeb lõpuks ikkagi sisevastuoludesse ja poliitilisse stagnatsiooni," lausus ta.

Ka Sildam ei pidanud tõenäoliseks, et EKRE-l õnnestuks kunagivalimistel absoluutset enamust saavutada. Tema sõnul tekkis tal programmi lugedes mõte, et kas EKRE lükkab sellega valimistejärgset olukorda lähemale Reformierakonna ja Keskerakonna valitsusele.

Samost ütles, et nii see on, sest kui peaks juhtuma, et riigikogu valimistel saab võidu 30 või enama riigikogu kohaga Keskerakond ja teiseks jääb Reformierakond, kellest jääb napilt maha umbes 20 kohta saav EKRE, siis on 80 kohta juba ära jagatud ja pole tähtis, kas ülejäänud paarikümne koha sees on kaks või kolm erakonda, sest valitsuse teevad nii või teisiti Reformi- ja Keskerakond.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: