Põhja-Korea liider saabus Pekingisse kõnelustele Xi Jinpingiga
Põhja-Korea liider Kim Jong-un saabus teisipäeval Pekingisse etteteatamata visiidile, et pidada läbirääkimisi Hiina presidendi Xi Jinpingiga.
Hiina on Pyongyangi peamine diplomaatiline liitlane ning peamine kaubanduse ja abi allikas. Kimi visiit annab uut hoogu spekulatsioonidele Kimi võimaliku teise tippkohtumise osas USA presidendi Donald Trumpiga, sest Põhja-Korea liider võib koordineerida oma strateegiat Xiga.
Pekingi rongijaamast nähti lahkumas autokolonni. Politseinikud blokeerisid tänavaid metalltõketega mõned tunnid pärast seda, kui Kimi rong Põhja-Hiinas piiri ületas.
Lõuna-Korea uudisteagentuuri Yonhap andmeil sisenes Kimi tumeroheline kollase triibuga rong jaama kell 10.55 hommikul.
Põhja-Korea liider lahkus oma naise Ri Sol-ju ja mitme kõrge ametniku saatel oma erarongiga Pyongyangist esmaspäeval, teatas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA.
Külaskäik toimub Xi kutsel ja kestab neljapäevani, märkisid nii KCNA kui Hiina ametlik uudisteagentuur Xinhua.
Erki Loigom: Kim tahab näidata, et tal on tugev seljatagune
Kimiga koos reisis Hiinasse tema naine ning delegatsioon ametnikest.
"Delegatsiooni kuuluvad välisminister, kaitseminister. Samuti annab mingi viite, et kaasas on pealäbirääkija järgmistel kõnelustel Ameerika Ühendriikidega," rääkis Põhja-Korea ekspert Erki Loigom "Aktuaalsele kaamerale".
Hiina keele tõlgi ja piirkonna eksperdi Leslie Leino sõnul spekueeritakse ka võimaluse üle, et võib-olla pannakse kokku Korea sõja lõpetamise lepingut.
"Väga palju sõjaväelasi oli selles delegatsioonis, mis Pekingisse läks, kuigi ametlikus delegatsioonis oli ainult Põhja-Korea kaitseminister, keda näiteks aasta tagasi, kui Kim Jong-un käis esimest korda Pekingis, kaasas ei olnud," selgitas Leino.
Üsna selgelt viitab aga visiit Kimi Trumpiga kohtumise ettevalmistamisele.
"Oleme alati arvanud, et kontakt USA ja Põhja-Korea vahel, kes on põhilised tegijad Korea poolsaare küsimuse lahendamisel, on väga tähtis. Sellepärast on Hiina alati toetanud Põhja-Koread ja USA-d kõneluste jätkamisel, et jõuda positiivse tulemuseni," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.
"Eriti loodame me, et esimees Kimi neljas visiit Hiinasse aitab kaasa Põhja-Korea ja USA teise tippkohtumise sünnile," sõnas Lõuna-Korea presidendi pressiesindaja Kim Eui-keum.
Hiina tahab näidata, et ta on suurriiklikult mõjukas vahendaja ning Põhja-Korea küsimuses on ta seda ka olnud. Kimil ei ole aga ilmselt enam võimekustki endiseks musklinäitamiseks.
"Väidetavalt on tuumapolügooni mägi seal kokku kukkunud, tal ei olegi praegu kuskil katsetada, tal justkui ei olegi nagu praegu võimalik välja pressida," rääkis Leslie Leino.
Seega toetuda tuleb Hiinale. "Eesmärk on anda USA-le ja Lõuna-Koreale sõnum, et Põhja-Korea ei ole oma ärplemistes üksi, et tal on väga tugev seljatagune, kes niite tõmbab," ütles Erki Loigom.
Toimetaja: Laur Viirand, Astrid Kannel, Merili Nael
Allikas: ERR/BNS