Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina president ja Põhja-Korea liider kohtusid Hiinas

{{1525782360000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Hiina president Xi Jinping ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un kohtusid Hiina kirdeosas stalinistliku riigi liidri üllatusvisiidi ajal, kinnitas võõrustajariigi meedia teisipäeval, Kim kinnitas kohtumisel pühendumust Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

Hiina riiklik telekanal CCTV näitas kaadreid Xi´st ja Kimist Daliani sadamalinnas jalutamas ja kõnelusi pidamas. Ametlik uudisteagentuur Xinhua teatas, et kaks liidrit kohtusid esmaspäeval ja teisipäeval, jalutasid ja pidasid kõnelusi Dalianis asuvas riiklikus võõrastemajas ning sõid teisipäeval koos lõunat.

Tegemist on Kimi teise visiidiga Põhja-Korea ainsa liitlase juurde viimase pooleteise kuu jooksul. Märtsi lõpus tegi ta Hiinasse kolmepäevase visiidi. 27. aprillil pidas Kim ajaloolise kohtumise Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga ja tal seisab ees kohtumine USA presidendi Donald Trumpiga mais või juuni algul.

Kim ütles Xi´le, et Põhja-Korea on jätkuvalt pühendunud Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele ja riigil ei ole vajadust tuumarelvade järele, kui "asjassepuutuv osapool" lõpetab "vaenuliku poliitika ja riigi julgeoleku ähvardamise", vahendas CCTV märkusi, mis olid suunatud USA-le.

"Luudan luua vastastikuse usalduse USA-ga läbi dialoogi," vahendas telekanal Põhja-Korea liidri sõnu.

CCTV teatel ütles Xi, et Hiina "toetab Põhja-Korea jäämist kavatsuse juurde muuta Korea poolsaar tuumavabaks ja Põhja-Korea ning USA püüdlusi lahendada see küsimus dialoogi ja konsultatsioonide teel".

"Pärast esimest kohtumist minu ja seltsimees esimehe (Kim) vahel on saavutatud edusamme nii Hiina-KRDV (Korea Rahvademokraatlik Vabariik - Põhja-Korea) suhetes kui ka Korea poolsaare olukorraga seoses," vahendas Xinhua Hiina riigipea sõnu.

"Need on minu ja seltsimees peasekretäri (Xi) ajaloolise kohtumise positiivsed tulemused," vahendas uudisteagentuur Kimi sõnu. Põhja-Korea liider ütles, et tuli Hiinasse, et kohtuda Xi´iga ja teavitada teda olukorrast "pöördelisel ajal, kui piirkondlik olukord on kiiresti muutumas".

Xinhua lisas ,et liidrid pidasid "kõikehõlmava ja süvitsimineva arutelu Hiina ja KRDV suhetest ja vastastikku huvipakkuvatest tähtsatest küsimustest".

Trump teatas vahetult pärast Hiina riigimeedia teadet Xi ja Kimi kohtumisest, et peab teisipäeval Hiina presidendiga kõnelusi Põhja-Korea ja kaubanduse üle.

"Räägin oma sõbra, Hiina presidendi Xi´ga täna hommikul kell 8.30 (Eesti aeg 14.30). Peateemad on kaubandus, kus hakkab juhtuma häid asju, ja Põhja-Korea, kus suhted ja usaldus on suurenemas," säutsus Trump Twitteris.

Jaapani ja Lõuna-Korea ajakirjandus spekuleerisid varem Kimi võimaliku Hiina-visiidi üle pärast Põhja-Korea lennufirma Air Koryo lennuki maandumist Dalianis esmaspäeva õhtul ja lahkumist teisipäeval. Seda lennukit kasutavad tavaliselt Põhja-Korea tippametnikud.

Sarnaselt Kimi esimesele visiidile kinnitas Hiina tema külaskäiku alles pärast seda, kui Põhja-Korea liider oli juba riigist lahkunud. Märtsikuisel Hiina-visiidil, mis oli Kimi esimene pärast võimuletulekut 2011. detsembris, käis Põhja-Korea liider rongiga.

Eelmisel nädalal kohtus Kimiga Pyongyangis Hiina välisminister Wang Yi.

Kimi ja Mooni tippkohtumine lõppes kokkuleppega koostöös Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmiseks. Nad seadsid eesmärgiks ka jõuda selle aasta lõpuks rahuleppeni ning pidada selle eesmärgi saavutamiseks kõnelusi USA ja Hiinaga. Lisaks lubasid Lõuna-Korea president ja Põhja-Korea liider lõpetada igasugused vaenulikud aktid "merel, maismaal ja õhus".

Analüütikute sõnul tahab Hiina tagada, et riik kaasatakse Põhja- ja Lõuna-Korea kõnelustesse aastatel 1950-1953 kestnud ja relvarahuga lõppenud Korea sõda lõpetava rahulepingu üle. Samuti soovib Peking analüütikute sõnul tagada, et diplomaatiline sula Pyongyangi ja Washingtoni vahel ei vii kokkuleppeni, mis ei ole selle huvides.

Lõuna-Korea päevaleht Chosun Ilbo edastas esmaspäeval, et Trump ja Kim kohtuvad ilmselt juunis Singapuris.

Xi ärgitas Trumpi arvestama Põhja-Korea julgeolekumuresid

Hiina president Xi Jinping kutsus teisipäeval oma USA ametivenda Donald Trumpi üles võtma arvesse Põhja-Korea põhjendatud julgeolekumuresid.

Xi ütles ühtlasi, et Hiina ja USA peaks üritama leida lahendust oma kaubandustülile, vahendas Hiina riiklik ringhääling CCTV.

Xi ja Trumpi telefonikõne leidis aset mõni tund pärast Xi kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: