Meedia: Põhja-Koreas on märgata salajasi raketibaase ja tööd biorelvadega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhja-Korea liider Kim Jong-un õppusi jälgimas.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un õppusi jälgimas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Projekti Beyond Parallel uurijad on märganud Põhja-Koreas salajast ballistiliste rakettide baasi, mis võib olla ka peakorteriks võimaliku tuumasõja korral. New York Times aga kirjutab, et Pyongyang olevat viimasel ajal intensiivselt uurimas ka bioloogilise relvastusega seotud küsimusi. Teated saabuvad ajal, kui valmistatakse ette USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teist kohtumist.

Beyond Parallel on mõttekoja Center for Strategic and International Studies rahastatud projekt ning värske raporti kohaselt on Põhja-Koreas 20 ballistiliste rakettidega seotud baasi, millest pole varem teada antud, vahendas Reuters.

Eriti oluliseks on Sino-ri baas, mida saab praktikas pidada peakorteriks ja millel on eeldused esimese tuumalöögi andmiseks. Kuna SIno-ri baasist pole varem teada antud, pole see olnud ka teemaks senistel tuumadesarmeerimist puudutavatel läbirääkimistel.

New York Times kirjutab viidates Californias tegutseva uurimisasutuse Middlebury Institute of International Studies andmetele, et Põhja-Korea on üha rohkem tegemas uurimistööd bioloogiliste relvade valdkonnas ning diktatuuririigi võimekus sellel teemal on kiirelt suurenemas.

Artiklis rõhutatakse ka seda, et mingitel tingimustel võib võimas biorelv olla oluliselt ohtlikum kui tuumarelv ning näiteks Pentagoni kunagise kõrge ametniku Andrew C. Weberi sõnul on ka biorelva käiku laskmine Pyongyangi poolt palju tõenäolisem kui tuumarelva puhul. "Nende programm on edasijõudnud, alahinnatud ja väga surmav," nentis Weber.

Erinevalt tavarelvastusest on biorelvadel mitmeid murettekitavaid omadusi - neid saab toota varjatumalt ja nende tootmine on ka palju odavam kui tuumavõimekuse loomine. Surmavate mikroobide arendamine võib paista kui vaktsiinide arendamine või põllumajandusega seotud uurimistöö. Biorelvi on raskem avastada ja ohjeldada ning nende päritolu on raske tuvastada.

Väga raske on ka hinnata, kui kaugele saladuskatte all elav Põhja-Korea on biorelvade arendamisel jõudnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: