Valitsus kiitis heaks Eesti seisukohad Briti EL-ist lahkumise leppele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sven Mikser valitsuse pressikonverentsil.
Sven Mikser valitsuse pressikonverentsil. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Valitsus kiitis neljapäeval heaks Eesti seisukohad Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu kohta.

Välisminister Sven Mikseri sõnul kiitis valitsus heaks ka Euroopa Liidu rahvusvaheliste lepingute osalistele saadetava noodi.

"Selles teavitatakse kohe peale lepingu allkirjastamist (enne ratifitseerimist) Euroopa Liidu rahvusvaheliste lepingute osapooli edaspidisest korraldusest, mille kohaselt käsitletakse Ühendkuningriiki üleminekuperioodil Euroopa Liidu liikmesriigina," märkis ta.

Mikseri sõnul on tegemist Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu kokkulepitud leppetekstiga, millele EL-i poolt kirjutavad alla Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

"Seda eeldusel, et leping leiab 15. jaanuaril toetuse ka Suurbritannia alamkojas," lisas ta.

"Seejärel saab läbi viia vajalikud ratifitseerimisprotseduurid. Kuna tegemist ei ole liikmesriikide jaoks oleva välislepinguga, vaid EL-i ja Ühendkuningriigi vahelise lepinguga, siis tuleb need ratifitseerimisprotseduurid läbi viia Suurbritannia parlamendis ja Euroopa parlamendis," lisas ta.

"On terve hulk õigusakte, mille muutmiseks on vajadus lähtuvalt Ühendkuningriigi eeldatavast lahkumisest Euroopa Liidust. Ja mõnedel juhtudel, näiteks Euroopa Parlamendi valimise seaduse osas, on riigikogu need seadusemuudatused juba heaks kiitnud ja nad on ka jõustunud, teiste puhul seisab see protseduur veel ees. Mitmed neist seaduseelnõudest asuvad siis meie valitsuse töökorralduse mõttes siseministeeriumi haldusalas, aga loomulikult on ka selliseid, mis asuvad justiitsministeeriumi või rahandusministeeriumi valitsemise alas," ütles Mikser.

Mikseri sõnul eksisteerib ka võimalus, et Suurbritannia parlament 15. kuupäeval langetab teistsuguse otsuse kui see, millest lähtuvalt on Eesti oma otsuse teinud.

"Sellisel juhul komisjoni juhtimisel valmistatakse ka Ühendkuningriigi lepinguta lahkumise stsenaariumiks, mis samamoodi tingib nii meie jaoks siseriiklikult seaduste muutu muutmise vajadust. Loomulikult mitmed nendest otsustest ja poliitikatest, mis peavad saama siis vastavalt korrigeeritud või muudetud ka sel juhul asuvad Euroopa Liidu n-ö eksklusiivse reguleerimise ruumis, mis tähendab, et ka selleks ettevalmistused toimuvad siis komisjoni koordineerimisel. Mõistagi, kõige tundlikumate teemade hulgas ka sellisel juhul on kodanike õiguste temaatika, siis Euroopa Liidu 27 liikmesriigi kodanike tulevik Suurbritannias ja vastupidi," selgitas Mikser.

11. jaanuaril on Euroopa Liidu nõukogul kavas Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumislepingu allkirjastamisotsuse vastuvõtmine ja lepingu sõlmimisotsuse heakskiitmine.

Samuti kiidab nõukogu heaks Euroopa Liidu rahvusvaheliste lepingute osapooltele saadetava verbaalnoodi.

Nõukogu otsuse eelnõu eesmärk on anda luba väljaastumislepingu Euroopa Liidu nimel allakirjutamise kohta ning lepingu jõustumise korral on tagatud Ühendkuningriigi korrapärane Euroopa Liidust lahkumine.

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumisega on vaja tagada riigisiseste õigusaktide muutmise eelnõude õigeaegne esitamine ning muude vajalike ettevalmistuste tegemine võimalikult sujuvaks üleminekuks.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: