Briti parlament ei luba valitsusel Brexiti-kavaga viivitada

{{1547023200000 | amCalendar}}
Briti parlamendihoone Londonis.
Briti parlamendihoone Londonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti parlament andis kolmapäeval veel ühe löögi peaminister Theresa Mayle, hääletades eelnõu poolt, mis ei luba valitsusel Brexiti osas otsuseid edasi lükata.

Parlamendi alamkoda hääletas kolmapäeval eelnõu poolt, mis näeb ette, et kui parlament lahkumisleppe tagasi lükkab, peab valitsus varuplaaniga välja tulema kolme päeva jooksul.

Varem oli valitsusel aega varuplaaniga väljatulemiseks 21 päeva.

Briti parlament hääletab tuleval teisipäeval May ja Euroopa Liidu liidrite novembris sõlmitud lahkumisleppe üle. Ootuste kohaselt lükatakse lepe tagasi.

Lahkumisleppe vastased saadikud kahtlustavad, et valitsus võib kasutada venitamistaktikat, et viimasel hetkel sundida parlamenti valima kas May leppe või leppeta Brexiti kaose vahel.

Teisipäeval hääletasid saadikud seaduse poolt, mis piirab valitsuse võimalust kasutada leppeta Brexiti hädaabimeetmete jaoks maksumaksja raha.

Briti parlamendi alamkoda alustas kolmapäeval taas Euroopa Liidust lahkumise lepingu arutamist. Pärastlõunal vastas peaminister Theresa May parlamendiliikmete küsimustele.

Peaministri esindaja kinnitusel küsib valitsus Euroopa Liidult veel lisatagatisi Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahelise piiri asjus ning kolmapäeval on kavas neid ka parlamendiliikmetele tutvustada, vahendasid ERR-i teleuudised.

Euroopa Liidu seisukoht on olnud, et kaks aastat kestnud läbirääkimisi lahkumisleppe üle enam uuesti ei avata.

Hääletus toimub 15. jaanuaril

May kordas pühapäeval lubadust panna enda poolt sõlmitud lahkumislepe Euroopa Liiduga tuleval nädalal parlamendis hääletusele. Hääletus toimub 15. jaanuaril.

Algselt pidi hääletus toimuma juba enne jõulupühi, kuid May valitsus lükkas selle edasi, sest tõenäoliselt oleks parlament leppe maha hääletanud. Juhul, kui ka 15. jaanuaril parlament leppele heakskiitu ei anna, on edasine olukord väga keeruline, sest Euroopa Liit on kinnitanud, et uuesti leppe üle läbi rääkima ei hakata ning praeguse kava kohaselt peaks Ühendkuningriik siis EL-ist lahkuma märtsi lõpus ilma mingi leppeta.

Leht: Briti ja EL-i ametnikud arutavad Brexiti-protsessi pikendamist

Ajaleht Daily Telegraph kirjutas teisipäeval oma allikatele viidates, et Briti ja Euroopa Liidu ametnikud arutavad võimalust pikendada Ühendkuningriigi liidust lahkumise tähtaega, sest üha rohkem on õhus kartust, et 29. märtsiks ei õnnestu mingit lahkumislepet heaks kiita.

Telegraph tsiteeris kolme anonüümseks jäänud EL-i allikat, kelle sõnul on Briti ametnikud "maad kuulamas", kas oleks võimalik Lissaboni leppe 50. artiklist lähtuvat tähtaega edasi lükata, vahendas Reuters.

Kui peaminister Theresa May pressiesindajalt selles küsimuses kommentaari paluti, teatas Downing Street, et peaminister on alati öelnud, et Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil ning et 50. artiklit ei pikendata.

2016. aasta juunis toimunud referendumil toetas EL-ist lahkumist 51,89 protsenti hääletanutest, EL-is jätkamist toetas 48,11 protsenti. Hääli arvestades toetas lahkumist 17,4 miljonit inimest, EL-i liikmeks jäämise toetajaid oli 16,1 miljonit. Kuna Leave-kampaania võit oli nii napp ja Brexiti protsessi asjus pole endiselt selgust, on uue referendumi nõudjate hääl viimasel ajal samuti üha tugevamaks muutunud.

Samuti on Euroopa Kohus kinnitanud, et Ühendkuningriigil on enne lahkumist ka juriidiline õigus Brexiti-protsess ühepoolselt tühistada.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: