HS: Ungari meedia rääkis Sipiläst kui migrantidest vägistajate toetajast

Soome peaminister Juha Sipilä.
Soome peaminister Juha Sipilä. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome peaminister Juha Sipilä sai reedel Ungari ringhäälingu saates ebatavaliselt raevuka kriitika ja laimu sihtmärgiks. Muuhulgas nimetati Sipilät näiteks Euroopa poliitikuks, kes poputavat immigrantidest vägistajaid ning "sülitab näkku oma rahvale", vahendab ajaleht Helsingin Sanomat.

Migratsioon oli nimelt teemaks toimetaja Katalyn Nagy reedehommikuses Kossuth Radio raadiosaates "Tere hommikust, Ungari", kus intervjueeritavaks oli Nézöponti instituudi analüütik Georg Spöttle, kirjutab Helsingin Sanomat. Samal teemal on kirjutanud ka Turun Sanomat ja STT.

Instituudi näol on sisuliselt tegu peaminister Viktor Orbani erakonna Fidesz mõttekojaga, Spöttle on aga pidevalt avalikkuses esinev migratsioonivastane. Valitsust kritiseeriva veebilehe 444.hu andmetel on Spöttle näol tegu Saksamaal sündinud ekspolitseinikuga, kes paistis 1990. aastatel silma UFO-entusiastina.

"Sisserändajad ja nende aitajad on väga enesekindlad eriti siis, kui poliitikud teevad selliseid avaldusi nagu hiljuti Soome peaminister," alustas toimetaja Nagy. "Ta ütles, et ei peaks olema vihane sisserändajate peale, kui nad ka vägistavad ühe või kaks väikest tüdrukut. Ma küll ei tea, kas sellel peaministril on lapsi."

"Tõenäoliselt mitte," arvas Spöttle. "Ja mina vallandaksin selle peaministri koheselt, rahva nimel. Kui soomlased pole selle pärast tänavatel meelt avaldamas, siis mis neile veel vaja on? Uskumatu, et peaminister, riigi esimene isik, ütleb midagi sellist. Ta ei pea oma kodanikest üldse lugu. Ta ei väärtusta lapsi, kui immigrandid vägistavad üheksa-aastaseid lapsi."

"Sellise inimese koht ei ole poliitikas," jätkas Spöttle. "Tegelikult sülitas ta oma rahvale näkku selle kõnega."

Peaminister Sipiläl ja tema abikaasal Minna-Maarial on viis last ja kuus lapselast. Abielupaari noorim, aastal 1993 sündinud poeg Tuomo suri 2015. aasta veebruaris operatsioonile järgnenud komplikatsioonide tõttu.

Sipilä ei soovinud laupäeval Ungari-teemat Helsingin Sanomatele kommenteerida.

Kuidas Sipiläle sõnu suhu panev uudis tekkis?

Tõenäoliselt pidas Ungari ringhäälingu saade silmas Sipilä aastavahetuse pöördumist, kus peaminister kutsus inimesi muuhulgas üles hoiduma vihakõnest ja omakohtust. Seisukoht oli seotud Oulu politsei juurdlusega, mille käigus uuritakse alaealiste vastu sooritatud seksuaalrünnakuid ning mille puhul on kõik kahtlustatavad välismaist päritolu mehed.

Sipilä pöördumist saab täismahus lugeda SIIN ning selliseid lauseid, nagu Ungari saates välja toodi, see ei sisalda.

Sipilä pöördumise osa, mis puudutab Oulu juurdlust ja õigusriiki, kõlab järgmiselt:

"Erakonnajuhtide ühises seisukohavõtus lubasime hoolitseda ka Soome õigusriigi eest, mis põhineb seaduste austamisel ja sõltumatul õigussüsteemil. Rõhutasime, et Soomes ei saa keegi võtta õigusemõistmist enda kätte.

Õigusriigi põhimõtteid tasub meelde tuletada ka eelmise nädala Oulu uudiste tõttu. Kahtlustatavatele omistatud teod, mis puudutavad alaealiste seksuaalset ärakasutamist, on tekitanud kodanike hulgas šokki ja pahameelt.

Esiteks tuleb kõigil siia tulijatel lugu pidada Soome seadustest ning austada iga inimese puutumatust. Selle üle ei hakka tilkagi tingima. Kuritegudes süüdi mõistetud võetakse oma tegude eest vastutusele õigusriigi põhimõtete kohaselt. Rasked kuriteod mõjutavad ka negatiivselt alalise elamisloa saamist.

Teiseks tasub rõhutada, et kahtlustustes mainitud tegude eest on vastutavad üksikisikud, mitte elanikkonna grupid. Politsei uurib ja sõltumatu kohus mõistab õigust. Ma kutsun üles, et juhtumeid ei kasutataks pagulaste või välismaist päritolu inimeste suhtes vaenu õhutamiseks. Tuletan meelde, et omakohus on õigusriigis kuritegu, nii nagu ka vihakõne."

Helsingin Sanomat peab tõenäoliseks, et Ungari paremäärmuslikuks peetud portaal 888.hu märkas neljapäeva õhtul Sipilä pöördumist puudutavat ingliskeelset uudist ning tegi sellest Soome peaministri sõnu väänates oma artikli pealkirjaga "Soome peaminister: ärge vihake immigrante, kui nad mõnikord ka tüdruku vägistavad". Ringhäälingu hommikuses raadiosaates aga asuti teema üle arutlema juba selle uue pealkirja alusel.

Soome avalikkuses tõusis Sipilä sõnade väänamine esile, kui sellele pööras Twitteris tähelepanu Helsingi Ülikooli doktorant Annastiina Kallius. Ta on elanud pikka aega Ungaris ning on praeguseks jõudnud ka Ungari valitsuse vastaste "musta nimekirja".

"Ungari puhul ei ole tegu ajakirjandusevabaduse ega ka võltsuudistega, vaid süstemaatilise propagandaga," nentis Kallius HS-ile. "Riiklikud uudised kubisevad ulmest: Euroopa Liidu juhid kiidavad peaminister Orbani ja valitsus jagab toitu vaestele lastele."

Soome suursaadik Ungaris Markku Virri lausus, et saatkond reageeris reedel kiirelt, tõlkis Sipilä pöördumise ja saatis selle kõikidele teemat kajastanud väljaannetele.

"Valeväited ei levinud vähemalt hetkel eriti teistesse väljaannetesse," rääkis suursaadik. "Juhtum samas näitab, et Ungari meedia hambusse võib sattuda igaüks, keda soovitakse märgistada kui nn liberaali või migratsiooni toetajat."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: