Soome keskseks valimisteemaks tõuseb sisseränne

Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Autor/allikas: Flickr Creative Commons/European Parliament

Sisserändajate poolt Soomes toime pandud seksuaalkuriteod alaealiste tüdrukute suhtes tõstavad kevadiste valimiste keskseks teemaks ilmselt sisserände.

Eelmise aasta lõpul jõudis avalikkuse ette viis juhtumit Oulus, kus 20-30-aastased mehed vägistasid või ahistasid seksuaalselt 13-15-aastaseid tüdrukuid. Politsei ei ole ohvrite kaitse tõttu üksikasju siiani väga palju avalikustanud. Aga on öelnud, et tüdrukutega tehti tutvust neti kaudu Instagramis, Snapchatis ja muudes kanalites. Politsei teatel ei ole juhtumid omavahel seotud.

Möödunud reedel tuli ilmsiks veel neli juhtumit, kusjuures kaks kahtlusalustest noormeestest on ka ise alaealised. Politsei hinnangul võib sellised juhtumeid olla veelgi. Meedias on Oulu juhtumid suurt tähelepanu pälvinud seetõttu, et mesikeeled on olnud sisserändajad ja tüdrukud väga noored.

Osa Oulu noortest tunnistab, et tänaval liikuda on pisut kõhe. Osa aga ütleb, et selline netis kahtlaste ettepanekute tegemise on üsna tavapärane ja sellele ei tasu vastata. Ajaleht Helsingin Sanomat märgib, et mitte ainult sisserändajad ei esine riivatute ettepanekutega, vaid ka Soome mehed.

Helsingi piirkonna vägistamisohvrite kriisikeskuse jurist Riitta Silver ütles, et ahistamisohvritelt või nende vanematelt tuleb kõnesid peaaegu iga päev ja juba aastaid.

Eelmisel nädalal avalikustati Soomes värske erakondade edetabel ja seal oli sisserändevastaste Perussuomalaiste toetus märgatavalt tõusnud. Analüütikute sõnul on see ilmselgelt seotud Oulu juhtumitega. Seepeale aktiviseerusid ka teised poliitikud. Nädalavahetusel käisid peaminister Juha Sipilä ja veel mitu ministrit Oulus, Perussuomalaistest eraldunud Sinine Erakond kutsus üles korraldama juhtunu arutamiseks valitsuse erakorralist istungit.

"Meil on õigusriik. Süüdlaste üle tuleb kohut mõista. Me peame püüdma vältida olukordi, mis tekitab ebaseaduslikult riigis viibivaid, kõiges pettunud inimesi, samas ei tohi kedagi ka nahavärvi pärast hukka mõista, rääkis Kokoomusse kuuluv siseminister Kai Mykkänen.

Keskusta esimees, peaminister Juha Sipilä ütles Oulus, et sisserändajatele tuleb paremini selgeks teha, kuidas Soomes käitutakse

"Igaüks, kes Soome tuleb, peab kohanema Soome olude, tavade, väärtuste ja seadustega. Need kes ei kohane, need tuleb Soomest minema saata," rääkis Sipilä. Peaminister märkis ka, et aasta algusest kehtivad seadusemuudatused, mis võimaldavad kuritegudes süüdi mõistetud sisserändajaid lihtsamini kodumaale tagasi saata.

Nädalavahetusel tuli ilmsiks veel üks sisserändajate seksuaalkäitumisega seotud juhtum Helsingist. Siseminister Mykkänen võttis taast sõna ja ütles, et pärast valimisi tuleb küll politseinike arvu vähemalt saja võrra suurendada. Miks ta seda ise ministrina majandustõusu ajal et teinud, jäi ebaselgeks.

Kui siiani paistis, et Soome valimisteemaks tuleb eelkõige keskkonnapoliitika, kuna värske ÜRO kliimaraport oli üsna sünge, siis ajalehe Iltalehti poliitikaajakirjanik Mika Koskinen leiab, et nüüd on ilmselgelt peateemaks tõusnud sisseränne, mille suhtes soomlased on olnud liiga sinisilmsed. Koskinen lisas, et see mõjutab isegi seda, kellest saab Soome järgmine peaminister.

"Kindlasti mõjutab see sotsiaaldemokraatide ja Kokoomuse toetust. Perussuomalaised on juba kasu lõiganud. Kui nende tõus jätkub, tuleb see kindlasti sotsiaaldemokraatide arvelt. See võib mõjutada seda, kas peaministriks saab sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne või Kokoomuse esimees Petteri Orpo," rääkis Mika Koskinen.

Eelmisel nädalal avalikustatud küsitlustulemuste järgi toetab sotsiaaldemokraate praegu 21 protsenti ja Kokoomust veidi alla 20 protsendi. Valimised on Soomes aprilli keskel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: