Valimiste valvurid: Vabaerakonna kandidaat ähvardas üht meie valvuritest ({{commentsTotal}})

{{1549604520000 | amCalendar}}
Jaak Vackermann.
Jaak Vackermann. Autor/allikas: erakogu

Valimiste valvurite kodanikualgatuse sõnul ähvardas Vabaerakonna kandidaat Jaak Vackermann sotsiaalmeedias üht algatuse liiget. Postitus on praeguseks eemaldatud.

"Üht minu kolleegi, valimiste valvurit, rünnati [verbaalselt], kuna ta andis eksperdina nõu valimiskompassi kokkupanemiseks," rääkis valimiste valvur Anna Karolin "Terevisioonis".

Ründaja oli Karolini sõnul Vabaerakonna kandidaat Jaak Vackermann, kes ähvardas üht valvuritest isikliku laimurünnakuga, kasutades sellega seoses solvavat väljendit.

"Kusjuures see ekspert ei olnud vastutav lõpliku otsuse eest, vastutus oli erameediakanalil, kes kompassi tegi. Tegemist oli väga isikliku rünnakuga ja see ei ole hea toon. Me ei taha, et valijaid hirmutatakse, aga me ei taha ka, et valimistega seotud eksperte hirmutatakse," toonitas Karolin.

Ta lisas siiski, et kui see konkreetne intsident kõrvale jätta, on isiklikke rünnakuid esinenud nende valimiste eel vähem kui varasematel kordadel.

Lisatud 8.2. kl 13.41 Jaak Vackermanni kommentaar: "Juhtisin tähelepanu, et Eesti200 valimiskampaaniaga otseselt seotud Delfi (Delfis on "varivalitsus", mis koosneb Eesti200 ministritest) kaasas oma valimismootori tegemisse Tallinna Ülikooli õppejõu, Valimiste Valvurite liikme Tõnis Saartsi. Saarts väidab, et tal ei ole Delfi valimismootori suhtes vastutust. Väidan, et on küll. Delfi valimismootorist on jäetud kõrvale täisnimekirjaga (125 kandidaati) valimistel osalevad Eestimaa Rohelised ja Eesti Vabaerakond. Vabaerakond on täna parlamendis."

Valgat tauniti samuti

Sel nädalal laekus valimiste valvuritele ka mitu kaebust Valga vallavalitsuse kohta. Üleüldse on kohaliku tasandi avaliku võimu kuritarvitamine valvurite jaoks sagedane teema, märkis Karolin.

"See ei tule sellest, et kohalikul tasandil on kurjad või halvad kandidaadid, vaid pigem sellest, et kui kaua kohaliku võimu juures olla, on lihtne pidada kohaliku omavalitsuse ressursse otsekui oma ressurssideks. Aga kui inimesed teostavad avalikku võimu – olgu see kohalik või riiklik –, peavad nad olema ettevaatlikud."

Ta tuletas meelde, et tuleb teha vahet, mis ressursid on võimukandjale usaldatud kodanike poolt üldsuse teenimiseks ning mis on inimese kui poliitilise kandidaadi oma.

"Valga puhul oli üks tõsisem rikkumine see, et valimisjaokskondade komisjonide koostamisel jäi arvestamata opositsiooni liikmete osalussoov. Vallasekretär peaaegu viimase hetkeni keeldus opositsiooni esindajaid komisjoni lisamast, kuigi see ei lähtu seadusest," kirjeldas Karolin.

Toimetaja: Rain KooliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: