SDF liikus Süüria idaosas ISIS-e viimases tugipunktis edasi

SDF-i võitlejad ISIS-e käes olevat Baghouzi küla piiramas.
SDF-i võitlejad ISIS-e käes olevat Baghouzi küla piiramas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kurdide juhitud ja USA toetatud Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) on surunud äärmusrühmituse ISIS võitlejad Ida-Süürias väikesele alale Baghouzi küla äärel, teatas relvarühmitus teisipäeval.

SDF on viimas Eufrati orus Baghouzi külas lõpule ISIS-e viimase asustatud aladel asuva tugipunkti vallutamist. 

Need ISIS-e võitlejad, kes pole veel alla andnud, suruti nende peamisest laagrit meenutavast alast välja ning suruti ühele väga väikesele alale Eufrati jõe kaldal, sõnas SDF-i pressiesindaja Mustafa Bali Twitteris. 

"SDF kontrollib Daeshi laagriala Baghouzis," ütles Bali viitega ISIS-e araabiakeelsele nimetusele. SDF-i võitlejad pole aga laagris positsioone sisse võtnud. 

"See pole teade võidust, vaid märkimisväärsest edust Daeshi-vastases võitluses," lausus pressiesindaja.

ISIS kontrollib vaid mõne aakri jagu maad ning pole kindel, kui kaua rühmituse võitlejad suudavad vastu panna. 

"Relvakokkupõrked jätkuvad ajal, mil vastupanu osutab rühm ISIS-e terroriste, kes on kinni väga väiksel alal," ütles Bali inglise keeles.

SDF käivitas koos USA sõjalennukitega viimase pealetungi Baghouzile 9. veebruaril.

Pealetung on viimane etapp rohkem kui kuus kuud tagasi alanud operatsioonis, mille eesmärk on pühkida kaardilt riismed ISIS-e kalifaadist, mille rühmitus 2014. aasta juunis välja kuulutas.

Baghouzis on IS-i "kalifaadi" viimaselt maalapilt seni lahkunud kümneid tuhandeid segaduses naisi, lapsi ja mehi ning lahkujate vool ei näi lõppu olevat.

Tsiviilelanike ja alla andnud ISIS-e võitlejate mass on tekitanud enklaavi vallutada üritavates Süüria Demokraatlikes Jõududes (SDF) hämmingut ja aeglustanud selle pealetungi.

Alates 9. jaanuarist on SDF-i pressiesindaja Kino Gabrieli sõnul USA juhitavale koalitsioonile alistunud umbes 30 000 ISIS-e liiget ja nende sugulast, nende seas üle 5000 IS-i võitleja.

Sama aja jooksul on ISIS-e tugipunktist evakueeritud rohkem kui 34 000 tsiviilisikut, ütles SDF-i pressiesindaja.

ISIS kutsus üles kättemaksule kurdivägede vastu

Sunniitlik äärmusrühmitus ISIS tegi esmaspäeval avalduse, milles kutsus üles kättemaksule kurdide juhitud vägede vastu Süüria idaosas.

Islamiriigi eestkõneleja Abi Hassan al-Mujahir pani rühmitusele toetajatele südamele, et nad korraldaksid rünnakuid  Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) valduses olevatel aladel.

"Makske kätte meie vendade ja õdede vere eest. Paigaldage lõhkeseadeldisi, saatke kohale täpsuslaskjad," rääkis Mujahir.

Süürias hukkus kurdi vägedes võidelnud itaallane

Süürias sai surma kurdi vägedes äärmusrühmitusega ISIS võidelnud itaallane, teatas meedia teisipäeval džihadistidele ja hukkunu perekonnale viidates.

"Me tapsime itaalia ristisõdija," ütles ISIS avalduses, mille juures oli foto 33-aastasest Lorenzo Orsettist, kes ajalehe Corriere della Sera andmetel oli varem töötanud Firenzes kelneri ja kokana.

Orsetti isa Alessandro ütles ajalehele, et nad emaga on poja üle väga uhked.

Orsetti sõitis Süüriasse 2017. aasta septembris vaatlejana, kuid tundis üha enam kohustust nõrgemaid kaitsta, seletas isa. Poja surnukeha on arvatavasti ikka veel lahingutsoonis, kuid loodetavasti saadakse see ruttu kätte, lisas ta.

"Lorenzo ütles kord meile, et tahab saada maetud Süüriasse. Me ei tea veel, mis me teeme, aga ma arvan, et tema soovi tuleb austada."

Corriere della Sera teatel on umbes 25 itaallast läinud 2015. aastast alates Süüriasse kurdi vägede koosseisus võitlema.

Kolm meest ja kaks naist on ikka veel seal.

Kurdi vägedes äärmusrühmitusega ISIS võidelnud itaallane Lorenzo Orsetti. Autor: AFP/Scanpix

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: