Kaspar Kokk: mul polnud Alaveriga isegi suusoojaks dopingust juttu

Kaspar Kokk 2010. aastal
Kaspar Kokk 2010. aastal Autor/allikas: Karli Saul/Scanpix

Endine tippsuusataja Kaspar Kokk kinnitas, et temal Mati Alaveriga suheldes dopingu kasutamise teema kordagi jutuks ei tulnud. Koka sõnul peaks aga Alaver avalikult selgitama, mis tagamõttel ta teistele sportlastele dopinguarsti kontakti vahendas. Usutluses Aleksander Krjukovile ütles Kokk, et dopingu kasutamise kriminaliseerimises ta mingit võluvitsa ei näe.

Kuidas endise tippsuusatajana kommenteerite suurt dopinduskandaali, mis Eesti suusatamist on taas tabanud?

Ma loodan, et Eesti spordi funktsionärid, ma pean silmas siin olümpiakomiteed ja loomulikult ka suusaliitu, suudavad teha vajalikud järeldused ja astuda vajalikud sammud, et meie talispordi mainet ja struktuuri hakata uuesti üles ehitama.

Mis need vajalikud järeldused ja sammud teie arvates olema peaks?

Loomulikult on täna kõikide isikute suhtes lõplikke järeldusi vara teha, tuleb oodata Austrias ja Saksamaal toimuvast uurimisest natuke rohkem infot. Ma saan aru, et ei ole ka välistatud, et Eestis algatatakse uurimine. Tuleks üheselt selgeks teha isikute ring, kes on asjaga seotud ja EOK pädeva organina peaks andma hinnangu nende inimeste sobivusele osalemaks Eesti spordis.

Kas te arvate, et on hea, et need lood praegu välja tulevad?

Võib-olla ei ole kohane kasutada sõna "hea". Ma arvan, et antud momendil on vajalik, et see on välja tulnud. See annab võimaluse keerata uus lehekülg. Loomulikult on ääretult kahju sportlastest, ma isegi ei taha ette kujutada, mida nemad tunnevad, mida tunnevad nende lähedased. Ma usun, et nad seda siiralt kahetsevad. See ei muuda muidugi olematuks tehtut.

Kas teie oma suusatajakarjääri jooksul olete kokku puutunud dopinguga või mingis vormis dopingu vahendamisega?

Ei ole. Siin on kõlanud, et Mati Alaver oli see, kes erinevaid kontakte või ühte kontakti erinevatele sportlastele vahendas. Pean tunnistama, et aastatel 2005-2011, mil mina koondises olin, ei olnud mul sel teemal Alaveriga isegi suusoojaks sellistest asjadest juttu.

Mati Alaver teile saksa dopinguarsti Schmidti kontakti ei vahendanud?

Ei saksa, ega mingi muu rahvuse. Ma olen siin üritanud selle kõige valguses meenutada ja kerida peas seda linti edasi ja tagasi, aga minul ei olnud temaga sellistel teemadel isegi juttu.

Mati Alaver on kinnitanud, et ta on Schmidti numbrit sportlastele vahendanud. Kas ta midagi jätab enda teada?

Eks selle telefoninumbri andmise juurde mingi jutt pidi käima, aga seda peaks Matilt endalt küsima, mis ajendil ta soovitas selle arstiga ühendust võtta. Vaevalt, et antakse kellegi number ja sellega asi piirdub, ikka mingi tagamõte pidi asjal olema. Aga seda peaks Mati ise kommenterima. Kui see ei olnud keelatud võtete eesmärgil tehtud soovitus, siis miks need sportlased selle arstiga üldse ühendust pidid võtma? Ma vaatasin ka ühte intervjuud, et ta (Schmidt - toim.) on muidu ka väga võimekas spordifüsioloog.

Kas te saate käsi südamel öelda, et teie ei ole kunagi keelatud aineid või keelatud meetodeid oma sportlaskarjääri käigus tarvitanud?

Jah. Saan seda öelda.

Kas te olete kunagi mõelnud või lihtsalt fantaseerinud, et kui ma kasutaksin dopingut, siis kas see parandaks mu tulemusi või tuleks karjäärile kasuks?

Eks erinevate mõtetega on karjääri jooksul fantaseeritud, aga mitte midagi sellist, et prooviks seda või teist ainet. Pigem üleüldiselt fantaasia tasandil, et huvitav, kuidas saaks ka medalite peale võidu sõita, aga näed - ei saanudki kunagi.

Mis teie sisetunne ütleb, kas neid nimesid tuleb veel päevavalgele, kes tunnistavad üles dopinguga patustamise?

Üldse ei tahaks spekuleerida. Ma olin täiesti veendunud pärast Karel Tammjärve ja Anti Saarepuu Seefeldis antud intervjuud, et see isikute ringi kahe sportlasega piirdub. Algo (Kärbi - toim.) ülestunnistus tuli mulle juba täieliku ootamatusena. Võib ju öelda, et kuna see tuli ootamatusena, siis tuleks olla valmis uuteks ootamatusteks. Aga ma tahaks uskuda ja loota, et nende kolme sportlasega see siiski piirdub.

Kas dopinguta tippsport Eesti tippsuusatamise näitel on üldse võimalik?

Mitte ainult suusatamise, vaid üleüldse on dopinguta tippsport võimalik. Ma lugesin seda Algo antud intervjuud ja minu meelest ta ütles seal välja mõtte, et see keelatud manipulatsioon või keelatud võte teda ka väga palju ei aidanud. Ta vist isegi ütles, et kurb on see, et ta oma paremad sõidud tegi nendel hetkedel, kui ta ei olnud selle veremanipulatsiooniga tegelenud. Mina küll usun, et ilma keelatud aineteta on võimalik tippsporti teha ja tipus olla.

Kas teie arvates peaks toimunut selgitama ka Andrus Veerpalu?

See oleks hea. Aga inimese sisse ei näe. Andrus on küll treener, endine tippsportlane, aga lisaks sellele on ta ka isa. Ma arvan, et tegelikkuses see, mida ta täna isana tunneb, on kindlasti asi, mida me ilmselt päris hästi ei suuda ette kujutada. See on tema jaoks ääretult keeruline periood. Ja ma teda sellepärast ei kritiseeriks, kui ta ei ole võimeline antud hetkel avalikkuse ette tulema ja selgitusi jagama.

Räägitakse, et ta on Venemaale pagenud.

Lugesin ka , aga ei oska kommenteerida. Mul tänase suusakoondise ja treeneritega kontaktid puuduvad. Kogu selle aja jooksul olen teinud ühe telefonikõne, rääkinud endise koondisekaaslase Aivar Rehemaaga. See on minu kogu kontakt suusaperega.

Kas te olite teadlik või kahtlustasite, et Eesti koondise suusatajad kasutavad keelatud aineid?

Ei. Kui mina koondises olin, siis liikus erinevate riikide ja erinevate sportlaste kohta kõikvõimalikke jutte, aga reeglina need kuulujutud puudutasid neid, kes parajasti võitsid. Kui keegi võitis, siis temast lasti jutt lahti. Erinevatel aegadel räägiti kõigist midagi. Aga ma olen siin kohal üritanud ka meenutada, kas mul on mõni kahtlane episood, siis ei meenu küll midagi sellist, mille osas võiks öelda, et see kuidagi oleks viidanud mingitele keelatud ainetele või keelatud võtetele.

Kas dopingu tarvitamine tuleks ka Eestis kriminaliseerida?

Kui me vaatame, mis on Eestis kriminaliseeritud dopinguga seoses, siis on kriminaliseeritud dopinguainete vahendamine, arstide poolt dopinguainete välja kirjutamine eesmärgiga kasutada neid dopinguna, dopingu kasutamisele kallutamine. Hästi laialt võiks öelda, et kõik peale dopingu kasutamise enda on kriminaliseeritud.

Seda võib kaaluda, aga ma ei näe, et see midagi väga juurde annaks. Kogu see sündmuste epitsenter on Austrias ja Saksamaal, kus dopinguainete kasutamine on kriminaliseeritud, aga see ei takistanud juhtunut. Ma arvan, et seda võib teha, aga see ei ole kõige olulisem. See ei anna välise efekti, aga ei muudaks midagi sisuliselt. Pigem on küsimus selles, kuidas Eesti antidoping, olümpiakomitee ja alaliidud saaksid täiendavaid vahendeid, et sportlaste ringi suurendada, keda testitakse ja et testiks neid tihedamini. Samuti tuleks rohkem tegeleda antidopingualase teavitustööga. Ma mingit erilist võluvitsa dopingu kasutamise kriminaliseerimises ei näe.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: