Alaver enne MM-i: on aja küsimus, mil Veerpalust saab koondise peatreener

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Mati Alaver ütles 20. veebruaril Vikerraadios, et on ainult aja küsimus, mil Andrus Veerpalust saab Eesti suusakoondise peatreener ja Eesti suusataja tõuseb taas tiitlivõistlustel pjedestaalile.

"Kui Ameerika Ühendriikide president Donald Trump on väitnud, et õnne ei ole olemas, siis mina võin öelda, et mina olen küll väga õnnelik inimene. Mul on õnnestunud teha tööd ja näha kõrvalt, kuidas aastatel 1999-2010 Eesti suusatajad - Kristina, Andrus ja Jaak - võitsid 17 medalit. Ja kuna see ettevalmistuskultuur, oskused ja traditsioonid on Eestis siiani olemas, olen ma täiesti kindel, et see on ainult aja küsimus, kui Eesti suusataja on taas tagasi tiitlivõistlustel pjedestaalil," rääkis Alaver.

Ta lisas, et aja küsimus on ka see, mil Andrus Veerpalust saab suusakoondise peatreener.

"Ma arvan, et see on ainult aja küsimus. Praegu ma võin öelda, et tema koostöö treenerina Aleksei Poltoraniniga, maailma absoluutse tipuga, on läinud tunduvalt paremini kui ma julgesin loota. Nad võitsid eelmisel aastal neli maailmakarika etappi. Andruse kirg ja parandamatu perfektsionism, mis tal oli sportlasena, selle on ta võtnud kõik kaasa treeneritöösse."

Alaver rääkis, et tema ja Veerpalu näpunäidete all treeniv Poltoranin on diametraalselt muutnud strateegiat, kuidas tiitlivõistlusteks valmistuda.

"Eelmisel hooajal ta võitis neli MK etappi, aga jäi olümpial 17-ndaks. Põhjus ei olnud haigestumine vahetult enne OM-i, see oli tagajärg. Põhjus oli, et Poltoranini treeningud olid enne OM-i liiga intensiivsed. Ka maksimaalne psüühiline koormus oli suur ja kõik see viis haigestumiseni. Kasahstan on selline riik, kus kedagi ei huvita MK etapi võidud, vaid ainult tiitlivõistluse medalid. Ja sellest lähtus ka selle hooaja strateegia - tippvorm on plaanitud ühe tipuga MM-iks. Kogu hooaja senine ettevalmistus on selleks juurdeviiva iseloomuga."

Alaveri sõnul töötas Veerpalu viimased kolm nädalat (intervjuu toimus 20. veebruaril -toim) ainult Poltoranini edu nimel MM-il.

"Andrus Veerpalu ja Jaan Alvela on viimased kolm nädalat olnud 24/7 Aleksei Poltoranini käsutuses. Praegusel hetkel on tegu Poltoranini kõige lähedasemate abilistega. Andrus treenerina ja Jaan Alvela hoolderühma pealikuna on mõlemad Seefeldis."

Alaver tunnistas ka, et kui Poltoraninit saadab MM-il edu, saab temast endast loodava Pro Ski Team Altai spordidirektor Kasahstanis.

"Tegemist on sellise profitiimiga, nagu Team Estonia, mis on käivitamise faasis. Ja väga palju sõltub Poltoranini edust või ebaedust Seefeldi MM-il. See tiim tehtakse Poltoranini ja OM-il freestyle suusatamises pronksi võitnud suusataja ümber. See plaan on praegu oblasti kuberneri töölaual ja me siiralt usume, et Poltoranini edu korral profitiim Altai käivitub. Ja kui käivitub, siis selle kuberneri tingimus on, et mina pean hakkama seal spordidirektoriks."

Rääkides oma seotusest Eesti suusatajatega ütles Alaver, et aitab kaasa Team Haanja tegemistele.

"Natuke aitan seal kaasa meie suusatajatele tingimuste loomisel. Et Team Haanja eelarve saaks kaetud. Selle kaudu oleme saanud palgata Anti Saarepuu tööle. Oleme saanud palgata hooldemehed, kes teevad tööd ka Eesti koondisele Seefeldis. Et meil oleks füsioterapeut Hanno Tikkerbär ja et meil oleks kaetud nii sportlaste ettevalmistuse kui ka võistlustel käimise kulud. See on mahukas töö ja seda püüan teha."

Küsimusele, millised suhted on tal tänasel päeval Eesti suusaliiduga, vastas Alaver sarkastiliselt, et kuna tänasest suusaliidust midagi head rääkida pole ja halba ta rääkida ei taha, siis jätaks ta sellele küsimusele vastamata.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: