Kolm erakonda arutasid infotehnoloogia ja energeetika küsimusi

Koalitsioonivalitsust plaanivad Keskerakond, Isamaa ja EKRE jätkasid kolmapäeval võimukõnelusi. Arutluse all olid energeetika ja infotehnoloogia küsimused ning neis jõudsid partnerid ka kokkuleppele.

Infotehnoloogia vallas plaanib koalitsioon suuremat rahvusvahelist koostööd ja digikeskkonnas eesti keele kasutamise kasvatamist. Energeetikas töötatakse suurema taaskasutuse nimel.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et pooled leppisid kokku digiühiskonna edasi arendamises.

Ta lisas, et energeetika valdkonnas loodetakse motiveerida inimesi rohkem prügi sorteerima ning arendada taaskasutust.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et arendada tuleb eesti keele kasutamist digiruumis.

Seederi sõnul tulevad Rail Baltic ja e-valimised. E-valimisi tühistada siiski plaanis ei ole. "Kui keegi küsib, kas e-valimised tühistatakse, siis seda kindlasti ei juhtu," kinnitas Seeder.

Võimaliku koalitsiooni hinnangul tuleb jätkata põlevkivi kui Eesti peamise energeetilise maavara võimalikult efektiivset ja madala keskkonnakoormusega kasutamist.

Jüri Ratase sõnul on põlevkivisektoril oluline strateegiline roll Eesti energiajulgeoleku tagamisel, majanduse arengus ning tööhõives, eelkõige Ida-Virumaal. "Tulevane valitsus peab pakkuma põlevkivisektorile kindlust õlitootmisesse investeerimiseks ning tööstuse edasiarendamiseks," sõnas Ratas. Seejuures rõhutas ta, et erakonnad toetavad keskkonnatasudest osa eraldamist kohalikele omavalitsustele, mida enim kahjustab loodusvarade kasutuselevõtuga kaasnevad negatiivsed keskkonnamõjud.

Mart Helme sõnul lepiti kokku, et toetatakse võrguühenduseta elektrilahenduste projekti maapiirkondades. Ka lepiti kokku, et jätkatakse tänavavalgustuse uuendamist vähendamaks halduskulusid ja säästmaks energiat. "Energia odavus ja kättesaadavus on majanduse konkurentsivõime ja inimeste heaolu võtmeküsimus," rõhutas Helme.

Isamaa volikogu esimehe Sven Sesteri sõnul on oluline tagada Eesti energiajulgeolek ja varustuskindlus. "Meie plaan on suurendada ka taastuvenergia osakaalu nii elektri- kui soojuse tootmisel ja transpordikütuste tarbimisel. Peame oluliseks soojusenergia ja elektrienergia tõhusat koostootmist. Lisaks peame vajalikuks lahenduse leidmist taastuvenergia eesmärkide ja riigikaitse huvide ühildamisel," ütles Sven Sester.

Tema sõnul lepiti energiajulgeoleku suurendamiseks kokku Eesti elektrisüsteemi liitmises Euroopa Liidu riikide elektrisüsteemiga.

"Viime lõpuni BalticConnectori rajamise koos ühtse Balti-Soome gaasituru loomisega aastaks 2020," ütles Sven Sester.

Kolmele parteile olulisemad teemad tulevad jälle arutluse alla esmaspäeval. Kuigi Jüri Ratas sõidab Brüsselisse Euroopa Liidu ülemkogule, jätkatakse EKRE esimehe Mart Helme sõnul tööd delegatsioonide siseselt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: