Seeder: ideaalis võiks koalitsioonilepe sündida enne järgmist neljapäeva

Helir-Valdor Seeder, Jüri Ratas ja Mart Helme koalitsioonikõnelusi alustades.
Helir-Valdor Seeder, Jüri Ratas ja Mart Helme koalitsioonikõnelusi alustades. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Koalitsioonikõnelusi pidava Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et viimastel päevadel on kõnelustel jõudsalt edasi liigutud ning ideaalis võiks osapooled koalitsioonileppe sõlmida enne järgmist neljapäeva, mis saab suure tõenäosusega olema uue riigikogu kokkukutsumise päev.

"Koalitsioonilepingu sõlmimine jääb järgmisesse nädalasse. Ma ei oska öelda, mis päevale täpselt, aga ideaalis enne järgmist neljapäeva, mis on suure tõenäosusega riigikogu kokkukutsumise päev," selgitas Seeder.

Seeder avaldas lootust, et järgmiseks neljapäevaks on kokku lepitud ka personaalia osas, sest siis seisavad ees riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimised. Praeguse seisuga tema sõnul personaaliat läbirääkimistel veel arutatud pole ning ta ei soovinud kommenteerida, kas parlamendi spiikriks tõuseb Henn Põlluaas EKRE-st.

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et riigikogu uue juhatuse koosseisu otsustavad need poliitilised jõud, kes suudavad poliitiliselt kokku leppida. See võiks Ratase sõnul olla "pigem enamuskoalitsioon kui vähemuskoalitsioon".

Ratase sõnul peaks enne neljapäeva selgeks saama, kas kolmel koalitsioonikõnelusi pidaval erakonnal - Keskerakonnal, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal ja Isamaal - on tahet võimuliidu moodustamisega edasi minna.

Seeder: keeruliste küsimustega õnnestus edasi minna

Kolmapäeval läksid koalitsioonikõnelused üle südaöö, kuid Seederi sõnul õnnestus keerulistes küsimustes oluliselt edasi liikuda. Koalitsiooniläbirääkijad on aga kokku leppinud, et nad ei avalikusta sõlmituid alamkokkuleppeid enne, kui kõik asjad on kokku lepitud, mille järel käiakse lepe välja tervikuna.

"Neljapäevane päev läheb tekstide sõnastamisele ja vormistamisele, mis sai eile läbi räägitud. Sisuliste läbirääkimistega jätkame reedel. Laupäeval on kõigi kolme osapoole volikogud, aga laupäevaks koalitsioonilepet sõlmida ei jõua, sest kogu rahaline pool on veel lõplikult otsustamata," ütles Seeder.

Ta lisas, et koalitsioonikõnelejad ootavad ka rahandusministeeriumist teatuid rahalisi hinnanguid erinevatele ettepanekutele. Seeder avaldast ka arvamust, et ta ei usu, et ükski osapool võiks kõneluste praeguses faasis laua tagant lahkuda.

"Me oleme nii pikalt läbirääkimisi pidanud ja oleme keerulistes küsimustes edasi liikunud. Ma ei näe, miks peaks praeguses kõneluste faasis keegi laua tagant ära jalutama."

Vastates ERR-i küsimusele, kas on saavutatud läbimurre ja kompromiss Isamaa peamise valimislubaduse ehk pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise osas, sõnas Seeder, et ta ei soovi üksikteemasid enne lõplikku kokkulepet eraldi meedia vahendusel kommenteerida.

Seeder kinnitas ka, et statistikaameti poolt sel nädalal avaldatud teave, et riigieelarve jäi mullu 240 miljoni euroga miinusesse, läbirääkijaid ei heiduta.

"See läbirääkimisi küll ei pidurda. See info tuleb teadmiseks võtta. Tulevasel koalitsioonil, ükskõik kes sinna kuuluvad, tuleb sellest reaalsusest lähtuda. Mida täpsem on teadmine, seda parema koalitsioonileppe saab teha. See info pole seega takistus, vaid väga hea, et teame nüüd tegelikku seisu," sõnas Seeder.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: