Siseministeerium otsib Abhaasia eestlaste kodakondsusprobleemile lahendust

Katri Raik
Katri Raik Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Siseministeerium analüüsib võimalusi, kuidas lahendada Abhaasias elavate eestlaste probleemid Eesti passiga, siseminister Katri Raiki sõnul on selleks kaks võimalust.

Raik ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et keeleõpetaja Ilma Krenstremi Eesti pass on vormistamisel ning see antakse üle lähiajal. Minister lisas, et pass on tähtajaline ning antakse välja kaheks aastaks.

"Siseministeeriumi alumises lauasahtlis on ka mõned seadusandlikud muudatused ette valmistatud, mida loodetavasti valitsus mõne aja pärast ka arutab. "Üks on see, et me peaksime Abhaasias elavate eestlaste probleemi lahendama igaveseks," sõnas Raik.

Raigi sõnul on selleks kaks võimalikku lahendusteed.

Siseminister nentis, et Abhaasia on Eesti poolt mittetunnustatud okupeeritud ala ning sealsetel elanikel on Venemaa kodakondsust igapäevases elus vaja. Raigi sõnul võiks Abhaasia eestlastele lubada erandkorras topeltkodakondsust, see puudutaks umbes 20 inimest ehk väga väikest rühma inimesi.

"Kui Eesti riik on eksinud ja kellelegi andnud kodakondsuse, siis jääb nii, nagu Eesti kord ütles. See tähendab seda, et  sünnijärgset kodakondsust ei pea mitu kord tõestama. Selle sihtrühm on umbes 200 inimest," kirjeldas Raik teist lahendusteed.

Justiitsminister Urmas Reinsalu nentis, et seadus on kogu aeg olnud sama ning viimasel ajal esile kerkinud probleemid Abhaasia eestlastega tulenevad seaduse tõlgendamisest.

"Nende inimeste kodakondsusküsimus tuleb lahendada," ütles Reinsalu ja lisas, et justiitsministeeriumi hinnangul on tegu Eesti kodanikega. Reinsalu sõnul on inimeste ring, keda probleem puudutab, tegelikult laiem. Ta tõi esile, et mõnel eelmise sajandi lõpul Abhaasiast Eestisse toodud sõjapõgenikel ei ole samuti kodakondsust.

Maikuuks valmiva analüüsi tulemusena pakub siseministeerium välja erinevad võimalused Abhaasias elavate Eesti kodanike kodakondsust puudutava olukorra reguleerimiseks, ütles siseministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

"Mitmikkodakondsuse vältimine on olnud senini Eesti kodakondsuspoliitika aluspõhimõte. Kodakondsuspoliitika kujundamisel tuleb teemat vaadelda tervikuna nii kodakondsusega kaasnevate õiguste kui ka kohustuste aspektist. Lahendused pakutakse välja ja edasine sõltub juba uuest valitsusest," sõnas pressiesindaja

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: