Õiguskantsler soovitab PPA-l anda Abhaasia eestlasele uued dokumendid

{{1549538160000 | amCalendar}}
Ülle Madise.
Ülle Madise. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Õiguskantsler Ülle Madise soovitas politsei- ja piirivalveametil (PPA) anda Abhaasias eesti keelt õpetavale Ilma Krenstremile uued dokumendid, kuna riik ei ole seni suutnud üheselt määratleda optantide järeltulijate õiguslik staatust.

"Riik ei tohi halvendada inimese õiguslikku seisundit seni, kuni optantide järeltulijate õiguslik staatus pole saanud selget õiguslikku lahendust. Seetõttu peab PPA väljastama Ilma Krenstremile uued Eesti kodaniku isikut tõendavad dokumendid," kirjutas Madise oma vastuses Krenstremi esindajale.

Õiguskantsler märkis, et soovitas detsembris PPA-le saadetud kirjas, et kuna optantide järeltulijate kodakondsuse küsimuses valitseb õiguslik selgusetus, peab PPA väljaselgitatud ajaloolistele andmetele tuginedes hindama uuesti senise halduspraktika õiguspärasust. Krenstrem on omandanud Eesti kodakondsuse, kuid seni ei ole selge, kas ta on sünnijärgne Eesti kodanik.

ETV saade "Pealtnägija" kajastas kolmapäeval 78-aastase Krenstremi muret, kes õpetab juba viimased 21 aastat Abhaasia Salme külas Eesti riigi toel eesti keelt. Kuna ta on ise pärit Abhaasiast, sai ta võtta endale ka Vene passi, mis on piirkonnas elamiseks praktilistel kaalutlustel ülimalt vajalik. Taotledes PPA-s uut Eesti passi tunnistas ta, et tal on ka Vene dokumendid, mistõttu keeldub politsei- ja piirivalveamet nüüd talle uusi dokumente väljastamast, kuna leiab, et naine ei ole sünnijärgne Eesti kodanik. Ainult sünnijärgsetelt kodanikelt ei ole riigil põhiseaduse kohaselt võimalik Eesti kodakondsust ära võtta.

"PPA teatas, et dokumentide väljaandmine on võimalik juhul, kui Teie esindatav kinnitab soovi säilitada Eesti kodakondsus ning ta loobub edaspidi Vene kodakondsusest. Ta peaks selgitama, miks tal ei ole seni olnud võimalik Vene kodakondsusest loobuda. PPA arvestab asjaoluga, et teisest kodakondsusest loobumine ning elukorralduse muutmine võtab aega. Varem on PPA samasuguses olukorras olevatele inimestele väljastanud dokumendid kaheks aastaks," kirjutas Madise oma kirjas Krenstremi juristile.

PPA ootab Krenstremilt samme Vene kodakondsusest loobumiseks

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ootab Abhaasias eesti keelt õpetavalt Ilma Krenstremilt Eesti passi säilitamiseks 30 päeva jooksul tõendust, et ta on asunud tegutsema Vene kodakondsusest loobumiseks.

"PPA selgitas 17. jaanuaril Ilma Krenstremile, et talle on võimalik uuesti välja anda tähtajaline Eesti pass ja säilitada Eesti kodakondsus, kui ta esitab 30 päeva jooksul tõendi, et on asunud Vene Föderatsiooni kodakondsusest loobuma," ütles PPA pressiesindaja Tuuli Härson neljapäeval ERR-ile.

PPA hinnangul oleks võimalik Krenstremile uus pass anda, kui ta näitab, et on alustanud menetlust Vene kodakondsusest loobumiseks.

"Oluline on siin märkida, et ta ei pea selleks ajaks olema Vene Föderatsiooni kodakondsusest vabastatud, kuid tähtis on, et ta oleks selleks avaldanud ametlikult soovi. Nagu õiguskantsler oma seisukohas viitab, siis ei loe PPA kodakondsust kaotatuks ajal, kui inimene teise riigi kodakondsusest loobumisega tegeleb. Praeguseks ei ole meile teada, et ta oleks asunud Venemaa kodakondsusest loobuma, kuid tal on sellest teatamiseks veel ka aega," märkis Härson.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: "Pealtnägija"/ETV

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: