X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Madise: inimesed ei tohi õigusküsimuste ajas muutumise tõttu kannatada

{{1544197320000 | amCalendar}}
Ülle Madise.
Ülle Madise. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Õiguskantsler Ülle Madise ütles Abhaasia eestlase Alli Rutto juhtumit kommenteerides, et juba Eesti kodanikuks loetud inimesed ei tohi õigusküsimuste ajas muutumise tõttu kannatada.

"Tegemist on keerulise õigusliku küsimusega, kus ajaloolaste ja juristide seisukohad on ajas muutunud. Võimalik, et teada olevate faktide ja nende seoste pinnal ei olegi võimalik ühtainust vaieldamatult õiget järeldust teha. Seesuguses olukorras ei tohi aga kannatada inimesed, kes juba on loetud sünnijärgseks Eesti Vabariigi kodanikuks ja kellele on antud Eesti Vabariigi pass," kommenteeris Madise ERR-ile.

"Nende isikut tõendavate dokumentide kehtivusaja lõppedes ei ole politsei- ja piirivalveametil kohustust kodakondsuse küsimust ümber hinnata. Seda ei nõua ükski seadus ega kohtulahend. Neile inimestele tuleb põhiseadusest ja seadustest lähtudes dokumendi kehtivusaja lõppedes väljastada uus pass," sõnas Madise.

Madise rõhutas, et võimalikke õiguslikke vaidlusi kodakondsuse ja selle omamise tingimuste asjus tuleb arutada eraldi. "Juba kodanikuna määratletud inimestele uute dokumentide väljaandmine ei loo õiguspärast ootust neile, kelle Eesti kodakondsusesse kuulumist ei ole riik varem tuvastanud ja kes taotlevad Eesti kodaniku isikut tõendavaid dokumente esimest korda," lausus ta.

Reinsalu: Aili Rutto kodakondsuse saab säilitada

Rutto juhtumit kommenteeris reedel ka justiitsminister Urmas Reinsalu, nimetades seda Kafka protsessiks.

"Proua Rutto juhtimis jällegi uus vaatus. Me elame nagu mingis varjudemaailmas. Inimene on sama, seadus on sama, riik on sama. Inimene ärkab hommikul üles ja selgub et ta polegi enam Eesti kodanik muutunud ametkondade tõlgenduse tõttu. Kafka Protsess," kommenteeris Reinsalu Facebookis.

"Ma pole tegelikult üllatunud et tellitud õigusanalüüs jõudis samale järeldusele nagu muutunud ametkonna tõlgendus. Samas, ka siseministeerium ju kõhkles, miks siis muidu analüüsi tellida," lisas ta.

Reinsalu rääkis, et on siseministeeriumile kirjutanud, et justiitsministeeriumi hinnangul saab eesmärgipärase tõlgenduse teel säilitada proua Rutto sünnijärgse kodakondsuse.

"Kõnelen sellest kindlasti lähiajal siseministriga. Kui seda tõlgendust mingitel põhjustel ei soovita siiski teha, siis tuleb seaduse tasemel anda õiguslik selgitus. Kuid ma pole terve mõistuse ja õigusriigi põhimõtte järgi nõus, et ta loetaks eksituse teel kodakondsuse saanuks ja peaks hakkama nullist kodakondsust taotlema. Siis võetaks see võimalus ära teistelt temaga samas staatuses olevatelt Abhaasia eestlastelt, muuhulgas ka sealselt eesti õpetajalt. Olgem õigusiik ja olgem terve mõistuse maa," lausus Reinsalu.

Tartu ülikooli õigusteadlaste hinnangul on riik Abhaasia eestlase Alli Rutto kodakondsusküsimuses teinud 2013. aastal vea.

Analüüsi kohaselt ei ole Eestisse mitte naasnud optantide järeltulijad õigusjärgsed kodanikud ja neid tuleb praeguses õigusruumis käsitada kui välismaalasi, ütles siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: