Keskpanga asejuht: pensioni teise samba reform võib tuua ohtlikke mullistusi

Ülo Kaasik.
Ülo Kaasik. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku hinnangul võib Isamaa eestvõttel plaanitav kogumispensioni teise samba vabatahtlikuks muutmine suurendada inflatsiooni ja tõsta kinnisvarahindu ning tuua kaasa samasuguseid mullistumisi majanduses nagu 2006. ja 2007. aastal.

"Kui räägitakse sellest, et tehakse võimalikuks võtta kogutud raha kasutusele, siis sinna on kogutud juba üle nelja miljardi euro ja kui see peaks väga kiiresti Eesti majandusse tulema – seal on üle 15 protsendi Eesti majanduse mahust –, siis see võib lühiajaliselt anda majandusele, millel niigi läheb väga hästi, palju raha juurde," ütles Kaasik Eesti Päevalehele antud pikemas usutluses.

Keskpanga asejuhi sõnul suurendab see märgatavalt inflatsiooni, palku ja ilmselt tõusevad ka kinnisvarahinnad, kui inimesed otsustavad raha sinna paigutada.

"Me võime näha samasuguseid mullistumisi nagu 2006. ja 2007. aastal, aga kui see raha otsa saab, näeme vastupidiseid arenguid, mida kogesime ka viimase majanduskriisi ajal," märkis Kaasik. 

Kaasik ütles eelmise aasta eelarvedefitsiiti kommenteerides, et kui eurodes mõõdetuna kasvab majandus ligi üheksa protsenti, mis on üks kiiremaid kasvuaastaid sellel kümnendil, ja valitsus ei suuda eelarvet hoida ülejäägis ega isegi tasakaalus, siis see ei ole hea uudis. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: