Ligi: teise pensionisamba kaotamisel kahaneb tulevane pension kolmandiku võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Jürgen Ligi (RE) hoiatab, et analüütikute arvutused näitavad: kui teine pensionisammas kaotada, jääb tulevane pensionär ilma kolmandikust oma pensionist. Enamik inimesi lööb oma vabaks lastud pensionsamaba kohe laiaks, mitte ei säästa ega investeeri, näitab mitmete riikide kogemus.

Priit Sibul (Isamaa) kinnitas ETV saates "Esimene stuudio", et kui valitsuskoalitsioon kokku sadakse, muudetakse teine pensionisammas kindlasti vabatahtlikuks.

Jürgen Ligi hoiatas seepeale, et pensionisamba vabakslaskmisel tekib lühiajaline maksu- ja tarbimismull, mille käigus enamik inimesi oma pensionipõlveks kogutu kohe laiaks lööb ning selle tulemusel on nende tulevane pension kolmandiku võrra väiksem, nagu näitab ökonomist Kaspar Oja arvutuskäik.

Sibul ütles, et neil puudub uuring selle kohta, kui paljud inimesed tegelikult oma pensioniraha kohe ära kulutaks, kuid Ligi ütles, et Poola ja Ungari näide on kõnekas: 85-90 protsenti inimestest lõi oma tulevase pensioniraha kohe laiaks. Ligi hoiatas, et sellisel juhul oleks see hävitava mõjuga meie tulevikule, sest vanurite hulk üha kasvab, meditsiini paranedes elavad inimesed ka üha kauem, nii et meie lastel, keda on liiga vähe, on väga suur koormus sellise vanuritearmee ülalpidamisel, kui tänased täiskasvanud ise omale pensioniraha ei kogu.

"See kõrvalepanek aintab inimesi tulevikus süvavaesusest päästa," ütles Ligi. "See on riskivaene ja professionaalne."

"Sellist süsteemi ei ole mõistlik pidada. Sundsammast, kus inimestel pole mingit võimalust kaasa rääkida, ei ole mõistlik edasi pidada," pareeris Sibul. Ta ei uskunud, et raha välja võtvate inimeste hulk võiks nii suureks kujuneda, pigem jääb see 20 protsendi kanti.

Ligi sõnul ei ole enamik inimesi võimelised riskivabalt ise investeerima, mistõttu tasub usaldada fondihaldureid. Väike, ent tootlus on parem kui asjatute riskidega saavutatav võimalik rahakadu.

"Pensionisambas on raha andnud reaaltootlust pea ühe protsendi, aga koos inflatsiooniga neli protsenti. Tavaline inimene ei suuda tekitada sellist tootlust ilma lollusi tegemata," ütles Ligi. "80 protsenti inimestest ei säästa arvestatavalt, veel vähem inimesi suudab investeerida riskivabalt."

Ligi sõnul on tootlus nii väike fondihaldurite konservatismist, sest neil on veel meeles kriisi õppetunnid. Siiski nägi ta paranemise märke pensionisüsteemis: haldustasusid on korduvalt alandatud, investeerimispiirangud on üle vaadatud. Seetõttu peab ta teise pensionsamba lammutamist vastutustundetuks. Pigem tuleks edasi tegelda kogumissüsteemi remontimisega, sest kolmanda, vabatahtliku pensionisamba kogemus on näidanud, et vabatahtlikult inimesed raha pensioniks siiski ei kogu.

Sibul väitis, et mitte keegi ei lammuta pensionisammast, see kõigest lastakse vabatahtlikuks, sest inimest ei tohi pidada rumalaks ja ta peab saama ise oma raha üle otsustada. Tema hinnangul on inimesi takistanud seni piisavalt pensioniks säästmast vaid rahapuudus.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: