Kaljulaid: Putiniga kohtumisel pole varjatud eesmärke ja soovi kasu saada

President Kersti Kaljulaid kinnitas reedel, et kokkusaamise korraldamisel Venemaa president Vladimir Putiniga pole varjatuid tagamõtteid ega soovi mingit otsest kasu saada, vaid eesmärk on suhelda nagu naaberriigid peaksid tegema.

"Me ei lähe midagi saama, läheme suhtlema ja rääkima. Olukorda analüüsida on kõigiga midagi," ütles Kaljulaid reedel vastuseks ERR-i ajakirjaniku Astrid Kanneli küsimusele.

Küsimusele, et millise mulje Eesti selle visiidiga maailmale jätab, vastas Kaljulaid, et Eesti eesmärk on seista koos oma partnerriikidega oma väärtuste eest. "Ühtegi tagamõtet siit otsida ei tasu," rõhutas Kaljulaid, korrates üle, et visiidi eesmärk on olla laua taga ja rääkida.

"Mul ei ole põhjust arvata, et diplomaatilised suhted riikide vahel tähendavad võitmist või kaotamist," märkis Kaljulaid, lisades, et on kindel, et Venemaa võtab Eestit sellel visiidil võrdse partnerina ja alaväärsuskompleksist Eestil põhjust pole.

Kaljulaid märkis, et kohtus möödunud aastal Putiniga Pariisis Esimese maailmasõja lõpu meenutusüritusel, kus vestles temaga. "Vahetasime mõned laused. Ütlesin, et tulen teie riiki ja hea meelega kohtuksin," rääkis Kaljulaid.

Eesti riigipea lausus, et Venemaaga pole Eestil olnud kõrgel tasemel poliitilisi kontakte kümmekond aastat ning lisas ajakirjanike küsimustele vastates: "Olen kindel, et meid võetakse võrdväärse partnerina. Pole põhjust alaväärsuskompleksiks."

Kohtumise teemadering ja ajakava saab Kaljulaidi sõnul selgemaks järgmisel nädalal, kuid ta lisas, et ta kavatseb tõstatada ka teemad, nagu Venemaale kehtestatud sanktsioonid ja Krimmi okupeerimine.

Kaljulaidi sõnul pole tema Moskva-visiiti põhjust kritiseerida, kuna Putiniga suhtlevad ja on kohtunud paljud Euroopa Liidu liikmesriikide juhtivad poliitikud.

Ta toonitas, et visiit Moskvasse Eesti saatkonna avamisele ja kohtumine Putiniga on ettevalmistatud koostöös Eesti välisministeeriumiga ja arutatud läbi ka Eestis olevate Euroopa Liidu suursaadikutega.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: