Kaljulaid loodab kohtumisest Putiniga Eesti-Vene dialoogi käivitumist

Foto: Rene Türk

President Kersti Kaljulaid loodab, et tema kohtumine järgmisel nädalal Venemaa presidendi Vladimir Putiniga viib kahe riigi dialoogini ja edendab suhteid kõigil tasanditel.

"Mina loodan, et see viib dialoogini, mis on nii avameelne kui vähegi võimalik ja süveneb kõikidel tasanditel, mitte ainult presidendi tasandil," ütles Kaljulaid Vikerraadiole antud intervjuus.

Tema sõnul on palju tasandeid, kus Eesti ja Venemaa inimesed võiksid ja peaksid suhtlema ning lahendama igapäevaseid tehnilisi küsimusi.

"Ma arvan, et me püüame rääkida nendest teemadest, mis meie inimestele võiksid sellises lihtsas, praktilises läbikäimises kõige rohkem täna kasu tuua. Eelkõige (Euroopa Liidu - ERR) järgmise eelarveperioodi projektid. See on üks valdkond, kus me saame kindlasti vestelda," rääkis Kaljulaid ajakirjanik Mirko Ojakivile.

"Meil on päris palju üliõpilasi sealt siin, meie inimesed reisivad vastakuti, väga paljudel meie inimestel on ju seal sugulased - meil on päris palju selliseid igapäevaseid praktilisi teemasid, mida me saame arutada. Seda tulebki teha," lisas president.

"Aga täpsemalt - mida muudab see kohtumine, kas üldse midagi muudab, on täna minu arvates vara öelda," lisas Kaljulaid. "Ma arvan, et see on hea märk, et see kohtumine aset leiab ja ma tunnen, et ma võtan niimoodi koos teiste Euroopa riigipeadega seda vastustust, mis meil kõigil on fakti ees, et meil on selline naaberriik ja me kõik peame temaga ka suhtlema, ükskõik, kas me täpselt saame aru või ei, miks tema vaated on sellised nagu on," rääkis president.

Tema hinnangul saab Eesti kohtumisega ka Venemaa kohta rohkem teada. "Ma olen tegelikult üldse märganud, et kasvõi ÜRO Julgeolekunõukogu kampaania käigus, et midagi ei ole teha - aga kui sai ei ole käinud Lõuna-Ameerika ja Kariibi mere saartel, siis sa ikkagi täpselt ei taju seda, mida arvavad sealse piirkonna liidrid näiteks Venezuela kriisist. Rääkimine on paratamatult ainukene selline töö, mis toob sulle tõsiselt informatsiooni diplomaatias, nii see kord juba on," tõdes Kaljulaid.

President rõhutas ka, et kohtumisel lähtub ta Euroopa Liidus kokku lepitud põhimõtetest Venemaaga suhtlemisel ning tema vaated Ukraina kriisi, Krimmi ja demokraatia kohta Venemaal on Moskvale hästi teada.

"Ma arvan, et kui me lähtume kindlalt sellest raamistikust, mis Euroopa riigid on omavahel kokku leppinud, kuidas me suhtleme ja püüame omaenda väärtusi - võib ka öelda levitada - sest tegelikult universaalsed inimõigused võiksid olla kättesaadavad kõikidele inimestele meie maakeral. Sellest kinni pidades ei saa selle kohtumisega ka midagi valesti minna," rääkis Eesti riigipea.

President rõhutas siiski, et kõik tema 18. aprilli Moskva-visiidi üksikasjad pole veel paika pandud. Kaljulaid osaleb Eesti saatkona renoveeritud hoone avamise üritusel.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: