Euroopa Parlamendi valimiskampaania kajastamise kord ERR-is

Eetikanõunik Tarmu Tammerk
Eetikanõunik Tarmu Tammerk Autor/allikas: Ülo Josing

Euroopa Parlamendi 2019. aasta valimiskampaania kajastamise kord Eesti Rahvusringhäälingus. Kinnitatud Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu 19.02.2019 koosoleku otsusega nr 3.1.

1. Üldsätted

1.1. Valimiskampaania kajastamise periood algab Eesti Rahvusringhäälingu (edaspidi ERR) programmides ja internetiportaalides 6. aprillil 2019 ja lõpeb 25. mail 2019 kell 00.00.

1.2. Valimiskampaania kajastamine antud korra tähenduses on erakondade ja kandidaatide sihipärane tutvustamine eesmärgiga tagada valijate igakülgne informeeritus.

1.3. ERR-i programmides ja portaalides järgitakse valimiskampaania kajastamisel sõltumatuse, erapooletuse ja tasakaalustatuse nõudeid.

1.4. ERR-i programmid ja portaalid edastavad Vabariigi Valimiskomisjoni ja riigi valimisteenistuse ametlikke teateid.

1.5. Valimiskampaania kajastamise perioodil ja valimispäeval 26. mail 2019 ei tegutse kandidaadid ERR-i saatejuhtide, kommentaatorite ega reporteritena.

1.6. ERR ei anna oma kajastuses alusetut eelist kandidaatidele, kes tegutsevad kampaania ajal avalikes ametites.

1.7. ERR-il on õigus valimisi puudutavaid materjale toimetada ja jätta avaldamata lähtudes käesolevast korrast, ERR-i heast tavast ja seadustest.

1.8. ERR-i programmid, portaalid ja sotsiaalmeediakontod ei edasta valimisreklaami.

2. Valimiskampaania kajastamine teleprogrammides

ETV

2.1. ETV programmis on kolm valimisväitlust "Valimisstuudio" pikkusega vähemalt 75 minutit.

2.2. ETV esimesed kaks valimisväitlust on temaatilised (julgeoleku- ja välispoliitika; majandus- ja sotsiaalpoliitika). Väitluses osaleb igast kandideerivast erakonnast üks kandidaat.

2.3. Kolmas väitlus on erakondade esinumbrite vahel.

2.4. ERR palub erakondadel, kes saavad kutse "Valimisstuudiosse", teatada ERR-ile neid esindava isiku nime hiljemalt kuus päeva enne saadet. Põhjendatud asjaolude ilmnemisel võib erakond juba esitatud kandidaadi asendada, teavitades sellest ERR-i esimesel võimalusel. Sama kandidaat ei saa osaleda mitmes ETV valimisväitluses.

ETV+

2.5. ETV+ programmis on kaks venekeelset valimisväitlust pikkusega vähemalt 75 minutit.

2.6. ETV+ valimisväitlustes osalevad erakondade nimetatud kandidaadid, üks igast kandideerivast erakonnast. Sama kandidaat ei saa osaleda mitmes ETV+ valimisväitluses.

3. Valimiskampaania kajastamine raadioprogrammides

Vikerraadio

3.1. Vikerraadio teeb kuni 55 minuti pikkused intervjuud erakondade valimisnimekirjade esinumbritega.

3.2. Üksikkandidaadid saavad valimiseelsel perioodil sõna Vikerraadio saates "Uudis+" intervjuu vormis.

Raadio 4

3.3. Raadio 4 eetris on kolm venekeelset temaatilist valimisväitlust, kus osalevad erakondade nimetatud kandidaadid, üks igast kandideerivast erakonnast.

3.4. Raadio 4 tutvustab päevakajalises saates "Üksikasjad" ("Podrobnosti") erakondade valimisplatvorme ja üksikkandidaate.

Raadio 2

3.5. Raadio 2 teeb saates "Achtung! Lobjakas" intervjuud iga valimisnimekirja ühe kandidaadiga.

4. Valimiskampaania kajastamine portaalis err.ee

4.1. Rahvusringhäälingu valimisportaalis valimised.err.ee (edaspidi valimisportaal) avaldatakse kõik tele- ja raadioprogrammide eetris olnud valimiste teemalised saated ning täiendatakse neid uudiste, kandidaatide nimekirjade ja valimisi puudutava praktilise infoga.

4.2. Valimisportaalis on üksikkandidaatidel ja erakondadel võimalus esitada kuni kolme minutiline pöördumine oma programmi tutvustamiseks. Pöördumised salvestatakse ERR-i uudistemajas Tallinnas.

5. Rakendamine

5.1. Käesolev kord on täitmiseks kõigile ERR-i töötajatele.

5.2. Korra täitmise eest vastutavad programmide ja portaalide peatoimetajad.

5.3. Vaidlustused ja kaebused korra rakendamise kohta lahendab ERR-i ajakirjanduseetika nõunik ([email protected]).

5.4. ERR-i programmides on lisaks eelkirjeldatule ka teisi valimisteemasid puudutavaid saateid, kus järgitakse tavapäraselt tasakaalustuse ja erapooletuse põhimõtteid.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: