ERR Soomes: kõigil parteidel on oodata ärevat valimisõhtut

Foto: ERR

Soomes on lõpusirgel parlamendivalimised, kus suurimat edu ennustatakse opositsioonilistele sotsiaaldemokraatidele, teise tulemuse peaks tegema immigratsioonivastane Põlissoomlaste partei. Kolmanda tulemuse võib teha Koonderakond. Senisele peaministriparteile ennustatakse alles neljandat kohta. Esialgsed valimistulemused peaksid selguma kell üheksa.

Üks Soome ajakirjanduslegende, praegu pensionil viibiv endine Soome telekanali MTV3 uudistetoimetaja Raimo Pitkänen veetis oma kodus Helsingi äärelinnas rahulikku pühapäevahommikut. Seekord aga ei olnud tavaline pühapäev, vaid peale tavapärast toimingute tuli ka sõita valimisjaoskonda, et anda oma hääl, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hääletamist peab Pitkänen ilmtingimata vajalikuks.

"No see on selline, võib nii öelda, kohustus, aga ennekõike on see kodanikuõigus. Iga nelja aasta tagant saavad kodanikud öelda välja oma arvamuse, kuhupoole riiki tuleks arendada," nentis Pitkänen.

Valimiste kolmest kesksest teemast - kliimast, sotsiaal- ja tervishoiureformist ning erinevate vanuserühmade esindatusest peab Pitkänen kõige olulisemaks viimast.

"Minu arust tuleks Soomes rohkem rääkida ühiskonna vanuselisest ülesehitusest ja sellest, kuidas riigis jätkuks töökäsi, maksumaksjaid ja tulevikus heaoluteenuseid alalhoidvaid inimesi," arvas Pitkänen.

Ilmselt parlamendi uus koosseis selle teemaga põhjalikumalt tegelema ka hakkab, sest verevahetus parlamendis on paratamatu. Väga paljud veteranpoliitikud seekord enam valimistel ei kandideerinud. Noori poliitikuid, kes nende kohta tahaksid täita, on aga lausa üllatavalt palju.

Üks neist, kes seekordsetele valimistel esmakordselt kandideerib, on koonderakondlane Veera Hellman. Ta peab väga oluliseks esindada oma valijaid noorenenud parlamendis.

"Ma usun küll, sest kõigil parteidel on olnud väga häid noori kandidaate. Seepärast ma usun ja ma ka loodan kohe väga, et noori inimesi tuleb juurde meie asjade üle otsustama, sest meil tuleb parlamendi keskmist iga madalamale tuua, et see oleks tõeline esinduskogu, kus on ka noorte esindajad," lausus Hellman.

Jaoskond Helsingi Maunulas, kus Raimo Pitkänen oma hääle andis, ei olnud valijatest tühi, ega ka mitte puupüsti täis.

Valimisvaatlejate sõnul olid valimised vähemalt selles jaoskonnas olnud aktiivsuse poolest kõva Soome keskmine.

"Valimas on käinud igas vanuses igasugust rahvast, kuigi tundub, et noori on käinud siiski vähem kui vanemaid inimesi," tunnistas Helsingi Maunula valimiskomisjoni esimees Marja Tirkkonen.

Veera Hellman hääletas juba eelhääletusel, samamoodi tegi ka teine noor poliitik, sotsiaaldemokraat Elisa Gebhard.

Sotsiaaldemokraatidele ennustatakse nende valimiste võitu ning Gebhard on kindel, et nii ka läheb, ehkki parempopulismis süüdistatud Põlissoomlased on neile kõvasti kandadele astumas.

"Ilmtingimata. See on tajutav, et inimesed soovivad muutust ja polnud rahul valitsuse poliitikaga. Seda loodame näha ka valimistulemustes, kus loodetavasti on näha ka seda, et me kaitseme inimõigusi ja väärtusliberaalset poliitikat," lausus Gebhard.

Siiski on arvamusküsitluste tulemused parasjagu nii ebamäärased, et kõigil küsitlustes hästi esinenud parteidel on oodata ärevat valimisõhtut.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: