Soome valimisdebatis puudutas teravaim vaidlus lihaaktsiisi ja kliimat

Vaalitentti 2019.
Vaalitentti 2019. Autor/allikas: Yle.fi

Soome ringhäälingu Yle esimeses suures valimisdebatis tõusis ühe tulist vaidlust tekitanud teemana esile liha tarbimine ja karjakasvatuse mõju kliimale.

Erakondade juhtidelt küsiti, kas nemad pooldaksid negatiivset välismõju korrigeeriva maksu kehtestamist mõnele toiduainele nii, nagu selline maks on olemas alkoholi ja tubaka puhul, vahendasid Uusi Suomi, Ilta-Sanomat ja Yle.

"Olen arvamusel, et säästva arengu maks on õige viis ehk suunata seda tarbimist õigel viisil õiges suunas," vastas näiteks reitingutabelites esikohal olevate sotsiaaldemokraatide esimees Antti Rinne.

Saatejuht küsis parteijuhilt, kuhu see maks lisataks.

"Loomulikult toote hinnale," vastas Rinne ja lisas täpsustavale küsimusele vastates, et seda saaks rakendada näiteks lihatoodete puhul.

"Ma mõtlen näiteks Brasiiliast imporditud veisefileed," jätkas ta.

"Kuid mitte Soomes toodetud liha jaoks," kommenteeris Keskerakonna esimees Juha Sipilä.

"Ka Soomes tuleb meil hoolitseda kasvuhoonegaaside eest, mis tulevad meie lihatootmisest," sõnas Rinne seepeale.

See Rinne kommentaar tekitas teistes parteijuhtides nii palju elevust, et saatejuhtidel tuli debatis osalejaid korrale kutsuda.

Seejärel üritas Vasakliidu juht Li Andresson teemat natuke teisiti seletada. "Kui on võimalik sellist mudelit rakendada, tuleks maksupoliitikas pöörata tähelepanu erinevate toiduainete süsiniku jalajäljele. See võiks tähendada seda, et liha hind oleks kallim, sest ka liha süsiniku jalajälg on suurem, kuid vastavalt tuleks langetada mõnede muude toiduainete hinda," rääkis ta.

"See oleks see suunav mõju," kinnitas seepeale Rinne.

Kristlike demokraatide juht Sari Essayah nentis omakorda, et sotsiaaldemokraatide juhi sõnad olid kodumaise põllumajanduse jaoks nagu "hoop märja rätikuga vastu nägu".

"Soome kõrge kvaliteediga toit on lahendus, mitte probleem. Mitte mingil juhul mingisuguseid makse, ära nüüd, pliis, Antti, hakka midagi sellist välja pakkuma!" lausus praegune peaminister ja Keskerakonna juht Sipilä.

Parlamendivalimised toimuvad Soomes käesoleva aasta 14. aprillil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: