Soome poliitikud tegid päev enne valimisi veel aktiivset tänavakampaaniat

Soome pühapäevaste parlamendivalimiste eel loodavad arvamusküsitluste kohaselt tahapoole vajunud Koonderakond ja rohelised oma positsioone taas parandada. Kõik parteid tegid Helsingi linnas ägedat propagandat ning poliitikute hinnangul on rahva huvi valimiste vastu paarikümne aasta kõrgeim.

Kihutustööd ei tehtud sugugi ainult Helsingi kesklinnas, näiteks oli arvukalt kandidaate kogunenud ka südalinnast üsna kaugele jääva Munkkivuori kaubanduskeskuse juurde. Parlamenti pürgijate sõnul on isiklik kokkupuude valijatega sageli see otsustav jõud, mis valimissedelile õiget numbrit kirjutama innustab.

"Neile meeldib see tohutult ja on tõeliselt tore. Sellest on tulnud näiteks mõni kohvijoomine, et hakkad tänaval inimesega rääkima, aga siis avastate, et, kuulge, saame nurgapealses kohvikus kokku ja räägime veidi rohkem," kirjeldas Rootsi Rahvapartei kandidaat Paul Taimitarha.

Poliitikute kampaaniais osalevad aktivistid ütlesid välja nende valimiste ühe olulise teema - noorte kaasamise poliitikasse, mis peaks parlamendis kaasa tooma põlvkonnavahetuse.

"Meie arust on Eduskunda vaja rohkem noori poliitikuid, sest parlamendiliikme keskmine vanus on praegu 51 aastat, kui ma õigesti mäletan," ütles Koonderakonna heaks kampaaniat tegev aktivist Tella.

Omal ajal Linda Liinides töötanud ja seetõttu ka Eestit ja eestlasi tundval Koonderakonna poliitikul Lotta Backlundil on põhjust loota, et tema parempoolsel koduparteil õnnestub pühapäeval valimiste favoriidiks peetavaile sotsiaaldemokraatidele arvamusküsitlustesprognoositust lähemale jõuda.

"Traditsiooniliselt on nii, et valimistepäeva lähenedes sotsiaaldemokraatide populaarsus langeb ja Koonderakonna oma tõuseb. Meil on pühendunud pooldajaid, kes käivad väga agaralt hääletamas. Ma usun, et Koonderakonna tulemus on homme parem, kui eile küsitlustes," kommenteeris Backlund.

Helsingi Narinkkatorile oma valijaid isiklikult innustama tulnud poliitikud ilmast ei rääkinud, kliimast seevastu tuli palju juttu. Kliima keskne koht seekordseis valimisdebattides aitab rohelistel täita nende suurt eesmärki - koguda Helsingis võimsaim häältesaak.

"Rohelistel on kõige selgemad eesmärgid ja väga selge ajakava nende saavutamiseks, sest meil on nüüd vaja konkreetset ajakava. Ainult jutust ei piisa ja meil on vaja seadusi, me ei saa kliimamuutuse pidurdamist üksikisiku õlgadele laduda," hindas roheliste kandidaat Noora Shingler.

Narinkkatoril sai peavooluparteide kõrval kohata ka kommuniste, kelle kampaania vastu erilist huvi ei tuntud, ning skandaalitsevat paremäärmuslikku parteid Soome Kõigepealt, kelle valimisüritus aga vägivaldseks pööras.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: