Yle uuring: Põlissoomlased tõusid Soomes teisele kohale

{{1554963420000 | amCalendar}}
Foto: Yle

Ringhäälingu Yle poolt tellitud uuringu kohaselt on sotsiaaldemokraadid Soome erakondade edetabelis küll endiselt esikohal, kuid teisele kohale on tõusnud Põlissoomlased. Samas mahuvad suurte erakondade toetuste muutused veamarginaali sisse ning tähelepanuväärseimaks arenguks võib olla pigem see, et ühegi erakonna toetus ei küündi 20 protsendini.

Uuringufirma Taloustutkimus poolt 1.-9. aprillini korraldatud arvamusküsitluse kohaselt toetab Antti Rinne juhitud sotsiaaldemokraate (SDP) 19 protsenti
valijatest, eelmise uuringuga võrreldes on seda 1,1 protsendipunkti vähem, vahendas Yle. (Pikemat analüüsi saab lugeda SIIN.)

Teisele kohale on tõusnud Jussi Halla-aho Põlisoomlased, kelle poolt hääletaks uuringu kohaselt 16,3 protsenti valijatest. Eelmise kuuga võrreldes on Põlissoomlaste toetus kasvanud 1,2 protsendipunkti.

Kolmandale kohale on langenud justiitsminister Petteri Orpo juhitud Koonderakond, keda toetab nüüd 15,9 protsenti valijatest. Seda on eelmise korraga võrreldes 0,1 protsendipunkti rohkem.

Neljandale kohale langes peaminister Juha Sipilä partei Keskerakond 14,5 protsendiga, toetus on tõusnud 0,1 protsendipunkti.

Viiendale kohale kukkus kunagise presidendikandidaadi Pekka Haavisto juhitud Roheline Liit. Erakonda toetab 12,2 protsenti vastanutest, eelmise korraga võrreldes on toetus langenud 0,8 protsendipunkti võrra.

Kuuendat kohta hoiab Vasakliit (8,7%; -1,1) ja järgnevad Soome Rootsi Rahvapartei (4,9%; +0,6), Soome Kristlikud Demokraadid (4,3%; +0,8) ning 2017. aasta suvel Põlissoomlastest lahku löönud Sinine Tulevik (0,8%; +0,1).

Muid poliitilisi jõudusid toetab 3,4 protsenti valijatest.

Hetkel ametis olevat valitsuskoalitsiooni (Keskerakond, Koonderakond ja Sinine Tulevik) toetab seega praegu 31,2 protsenti valijatest.

Uuringu raames küsitles Taloustutkimus 1.-9. aprillini 1969 inimest, kellest oma parteilist eelistust väljendas 1253 inimest. Veamarginaal on kaks protsendipunkti mõlemas suunas, suuremate parteide puhul 2,3 protsendipunkti.

Parlamendivalimised toimuvad Soomes 14. aprillil ehk juba sel pühapäeval.

Uuringu puhul on lisaks Põlissoomlaste teisele kohale märkimisväärsemateks asjaoludeks see, et ühegi erakonna toetus ei ulatu hetkel 20 protsendini, mis on Soome poliitilise ajaloo puhul erakordne juhtum. Kui see ka valimiste ajal nii jääb, oleks lähim sarnane tulemus 2011. aasta, kui Koonderakond võitis valimised toetusega 20,4 protsenti.

Kui sotsiaaldemokraatide esikohta võib väga tõenäoliseks pidada, siis teise koha pärast käib tuline võitlus ning kolme järgneva partei (Põlissoomlased, Koonderakond ja Keskerakond) toetuse muutus mahub veamarginaali sisse.

Yle valimisekspert Sami Borg selgitas, et Põlissoomlaste toetuse kasvu on mõjutanud enne jõulupühi alanud arutelu, seksuaalkuritegude ja migratsiooni teemal. Lisaks on Põlissoomlased teistest erineval seisukohal kliimamuutuste teemal.

Uuringufirma Taloustutkimus uuringujuht Tuomo Turja nentis, et Põlissoomlastel on õnnestunud hankida toetajaid nende inimeste seast, kes eelmistel valimistel hääletamas ei käinudki. Samuti on Põlissoomlaste toetajate hulka tulnud inimesi, kes on varem hääletanud Koonderakonna, Keskerakonna ja mingil määral ka sotsiaaldemokraatide poolt.

Teises kahes olulisemas uuringus olid Põlissoomlased vastavalt neljandal ja kolmandal kohal

Seda, et ühegi erakonna toetus ei ulatu 20 protsendini, kajastasid ka viimase nädala jooksul avalikustatud Alma Media ja ajalehe Helsingin Sanomat poolt tellitud uuringud.

Nendes uuringutes Põlissoomlased teisel kohal ei olnud.

Tietoykkönen Oy poolt Alma Mediale tehtud uuringus on esikohal SDP 19,6 protsendiga ning järgnevad Koonderakond (17%), Keskerakond (14,7%), Põlissoomlased (13,4%), Roheline Liit (13,3%).

Helsingin Sanomate jaoks tehtud Kantar TNS arvamusküsitlus aga näitab järgnevat edetabelit: SDP (19,5%), Koonderakond (17,5%), Põlissoomlased (15%), Keskerakond (14,4%) ja Roheline Liit (12%).

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: