Soome võimud manitsevad valijaid oma peaga mõtlema

Valimisreklaamid Helsingi tänaval.
Valimisreklaamid Helsingi tänaval. Autor/allikas: MARKKU ULANDER/AFP/Scanpix

Soome võimud käivitasid pühapäevaste parlamendivalimiste eel kampaania, milles hoiatavad libauudiste ja valeinfo eest ning manitsevad valijaid oma peaga mõtlema.

Venemaa piiril asuva riigina on Soome olnud aastaid valvel katsete eest kallutada avalikku arvamust  propaganda abil, eriti rünnakutega Euroopa Liidu ja NATO aadressil.

Eksperdid ja ministrid ütlevad, et suur osa desinformatsioonist on seotud Kremliga, kes kasutab seda taktikat oma poliitilistel eesmärkidel.

Valitsus on tellinud tele- raadio- ja internetikampaania, milles tuntud soomlased kannustavad valijaid oma peaga mõtlema.

"Soomes on maailma parimad valimised - mõtle, miks," kõlab kampaanialoosung.

Kampaaniaga tahetakse ka üldsusele kinnitada, et pühapäevaste parlamendivalimiste, aga ka mais peetavate Euroopa Parlamendi valimiste tulemused on usaldusväärsed ja neisse ei ole sekkutud.

"Me ei kasuta elektroonilisi hääletusmasinaid ega internetihääletust," ütleb üks reklaamis esinejaist ja lisab, et Soome valimissüsteemiga ei ole võimalik manipuleerida.

Justiitsministeerium jättis 2017. aastal kõrvale plaani luua e-hääletussüsteem, sest kardeti häkkimist ja julgeolekuohtu. Justiitsministeeriumi valimisjuht Arto Jääskeläinen ütles AFP-le, et pühapäevastesse valimistesse ulatuslikku sekkumist ei oodata. 

"Me teame, et on olnud mõned valimissekkumise juhtumid näiteks möödunud aasta septembris Rootsis, aga ka Prantsusmaal ja Hollandis," ütles ta. "Meie eesmärk on see teema avalikkuse ette tuua, et valijad, parteid ja kandidaadid saaksid selleks võimaluseks valmis olla."

Meediakampaaniale lisaks on ametnikud pakkunud erakondadele ja kandiaatidele väljaõpet valeinfo äratundmiseks ning rõhutanud sellest teatamise ja küberturbemeetmete tõhustamise vajadust.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: