Ametist lahkuv Eesti Panga president saab 25 000 eurot preemiat

Ardo Hansson.
Ardo Hansson. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskpanga nõukogu otsustas maksta juuni alguses ametist lahkuvale Eesti Panga presidendile Ardo Hanssonile pikaajalise hea töö eest preemiat 25 000 eurot. Lisaks saab Hansson nõukogu otsusel aasta vältel igakuiselt umbes 8000 eurot hüvitist, kuna talle kehtivad selle aja jooksul tegevuspiirangud.

Nõukogu otsusel saab Hansson hüvitisena 80 protsenti oma senisest palgast, milleks oli 10 200 eurot. Sarnaselt palgaga lähevad ka hüvitisest maha maksud. Tegevuspiiranguks on keeld minna tööle kommertspankadesse ja keskpanga rahapoliitika tehingupartnerite juurde. Tegevuspiirangute kehtestamise mõte on vältida huvide konflikti, kuna ametist lahkuv keskpanga president valdab turutundlikku infot Eesti ja Euroopa finantssektori ning Euroopa Keskpanga rahapoliitika kohta.

Euroopa Keskpanga reeglite järgi tuleb Euroopa Keskpanga nõukogu liikmetele kehtestada huvide konflikti vältimiseks tegevuspiirangud. Eesti seaduste järgi saab tegevuspiiranguid kehtestada ainult nii, et inimesele makstakse hüvitist aja eest, mil talle on seatud tegutsemiseks piirangud.

Kui tegevuspiirangu ajal peaks keskpanga endine president rikkuma piiranguid, siis selle eest nõuab pank endiselt presidendilt leppetrahvi, mis on sama suur kui tegevuspiirangu hüvitis.

Hanssoni ametiaeg Eesti Panga presidendina lõpeb 6. juunil ning Eesti Panga presidendina alustab 7. juunil praegune asepresident Madis Müller.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: