X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tallinna hiigelhaiglani plaanitakse ka trammiliini

Tallinna Haigla eskiisjoonis.
Tallinna Haigla eskiisjoonis. Autor/allikas: Tallinna LV

Tallinna volikogu kehtestas neljapäeval tulevase Tallinna Haigla kinnistute ning lähiala detailplaneeringu. Esimese etapina valmib meditsiinilinnakus lähiaastatel Lasnamäe tervisekeskus. Planeeringu järgi võib 2025. aastaks valmiva hiigelhaigla juurde hakata viima ka trammiliin.

Detailplaneeringu järgi hakkab Narva mnt 129 ja 129b kinnistutel, kus praegu on tühermaa, asuma 28 hektari suurusel maa-alal meditsiinilinnak. Lasnamäe ja lauluväljaku vahel asuvale Maarjamäe paepangale kerkib kuni kaheksa maapealse ja kolme maa-aluse korrusega haiglakompleks, kokku kuni kümme hoonet. Lisaks näeb detailplaneering ette Paekalda tänava rajamise ning olemasolevate tänavate laiendamise.

Meditsiinilinnaku ehitatakse haigla ja selle teenindamiseks vajalikud hooned, näiteks külaliskorteritega hooned, patsientide hotellid, teaduskeskus, psühhiaatria- ja/või õendus-hooldusravihaigla ja/või kitsa profiiliga spetsialiseeritud erihaigla ja muud meditsiiniteenust pakkuvad hooned, seisab detailplaneeringus.

Haigla peakorpuse 8-korruselise osa katusele on kavandatud helikopteriväljak.

Detailplaneeringus on esitatud ka võimalik trammitee, mille lahendust täpsustatakse ehitusprojektide koostades. Trammi- või muu ühistranspordiliini ei kavandata ainult haiglani, vaid kaugemale, Rahu teele. Trammiiliin oleks osa suuremast kergrööbastranspordivõrgust, mis Lasnamäel jookseks mööda Vana-Narva maanteed kuni Maarduni välja ning mille tasuvust koos teiste perspektiivsete trammiliinidega praegu analüüsitakse.

Et ka autod haigla valmides normaalselt liikuma pääseksid, on vajalik Narva maantee ühendamine Rahu teega ja Rahu tee välja ehitada lõigus Narva maanteelt Mustakivi teeni.

Haiglakompleksile on planeeringu järgi tänavatelt antud kokku kaheksa juurdesõidu võimalust. Tallinna Haigla krunti hakkab läbima ka kergliiklustee.

Planeeringuala idapoolse Narva maantee lõigu äärde on kavandatud umbes 50 meetri laiune kõrghaljastusega roheala ning suurem haljasala Narva maantee ja perspektiivse Rahu tee nurgale. Maarjamäe klindi poolse Narva maantee ja Neemiku tänava nurgaalale on kavandatud pargiala.

Kõigepealt valmib tervisekeskus

Meditsiinilinnaku esimeses etapis ehitatakse valmis Lasnamäe tervisekeskus, mis peaks plaanide järgi valmima 2021. a lõpus. Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul on sinna plaanis koondada enam kui kümme eriala – taastusravi, silmahaigused, sisehaigused, kardioloogia, ortopeedia, psühhiaatria, hambaravi jpt.

Teises etapis rajatakse meditsiinilinnaku tehnovõrgud ja teed ning kolmanda etapiga ehitatakse valmis Tallinna Haigla peakorpus. Peale seda ehitatakse meditsiinilinnaku ülejäänud korpused vastavalt vajadusele.

Tallinna Haigla rajatakse praeguste Lääne- Tallinna ja Ida-Tallinna keskhaigla asemel. Teenindama hakkab Tallinna Haigla kogu Eestit, kuid eelkõige Tallinnat ja Harjumaad. Varem on ERR kirjutanud, et Eesti suurim haigla valmib 2025.-2026. aastal.

Valitsus pole veel haigla ehituse rahastamist otsustanud

Sotsiaalminister Tanel Kiigi sõnul valmistavad Tallinna Haigla rajamist koostöös ette Tallinna linn ja sotsiaalministeerium, lähtudes 2019. aasta veebruaris sõlmitud koostöölepingust.

Leppe alusel moodustati ühine töörühm, mis töötab välja edasise tegevuskava haigla rajamiseks. Toona seati eesmärgiks paika panna konkreetne tööjaotus, tegevus- ja ajakava, juriidiline koostöövorm ning finantseerimisplaan hiljemalt 2020. aasta 1. märtsiks.

"Tegemist on väga suure projektiga, mille teostamine on kahtlemata mõistlik linna ja riigi koostöös ning Euroopa Liidu struktuurivahendeid kasutades. Valitsuskabinet arutab Tallinna Haigla rajamist tõenäoliselt lähikuudel ning seejärel on võimalik kokku leppida täpsemad rahalised otsused 2020. aasta riigieelarve raames ja edasistel riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel," ütles Kiik.

Tallinna Haiglat tutvustav lühike videoklipp:

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: