PPA peadirektor laseb oma magistritööd plagiaadi suhtes uurida

{{1560864780000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher palub Tallinna Ülikoolil kontrollida oma magistritöö "Ohutõrje õiguslik regulatsioon põhiseaduslikku korda ähvardava ohu korral" vastavust akadeemilistele nõuetele. Vaher ütles ERR-ile, et kui tema töö osutub plagiaadiks, lahkub ta PPA juhi kohalt.

Kolmapäevases Eesti Ekspressis pidi ilmuma Vaheri magistritööd puudutav artikkel. Vaher otsustas teha ennetava käigu ja palus ise teisipäeval ülikoolil oma töö üle vaadata. Pärast seda, kui TLÜ saatis ajakirjandusele Vaheri kohta pressiteate, avaldas Eesti Ekspress veebis artikli pealkirjaga "Elmar Vaheri magistritöö on plagiaat".

Ekspress mainib, et Vaheri magistritöö pole muidugi selline nagu Rainer Vakra oma, kus originaalmaterjal sisuliselt puudus, aga tegu pole ka paari pisikese viiteveaga. Vaheri töösse on kopeeritud lauseid, üksikuid lõike ja ka suuremaid osi. Need pole töö sisu mõistes kõrvalistes kohtades, vaid moodustavad olulise osa.

Ekspressi andmetel on Vaher kõige enam kopeerinud Janar Jäätma poolt Tartu ülikooli õigusteaduskonnas 2015. aastal kaitstud doktoritööd "Ohutõrjeõigus politsei- ja korrakaitseõiguses: kooskõla põhiseadusega". Samuti on Vaher oma töös ilma viidete ja ilma jutumärkideta kasutanud Mait Laaringu doktoritööd "Eesti korrakaitseõigus ohuennetusõigusena", mis on samuti kaitstud Tartu ülikoolis 2015. aastal.

Lisaks eelnimetatud doktoritööde kasutamisele on Vaheri magistritöös kopeeritud muidki allikaid: põhiseaduse kommenteeritud väljaannet, eri seaduste seletuskirju, kaitseministeeriumi kodulehekülge ning Soraineni advokaadibüroos 2013. aastal valminud "Kriisireguleerimise valdkonna juriidilist analüüsi".

Vaher lahkub plagiaadi korral ametist

Elmar Vaher saatis pressiesindaja vahendusel ERR-ile järgmise kommentaari: "Olen viimase pooleteise kuu vältel kuulnud jutte justkui minu magistritöö oleks plagiaat. See ei vasta tõele. Tegin oma magistritöö pühendumusega ja heas usus.

Kirjutasin oma magistritöö põhiseaduslikku korda ohustava olukorra tõrjumisest 2011. aastal jõustunud korrakaitseseaduse valguses. Viitasin oma töös enam kui 80 allikale, läbi töötasin oluliselt rohkem materjale. Kvaliteedikontroll oli minu jaoks juhendaja, Tallinna Ülikooli õigusteaduse dotsent Ilmar Selge, kellega arutasime läbi nii töö suunad kui ka erinevad allikad. Teadlikult ei ole ma ühelegi allikale viitamata jätnud.

Pöördusin Tallinna Ülikooli poole hinnangu saamiseks, kas minu magistritöö vastab kõigile akadeemilistele nõudmistele."

Hiljem ütles Vaher telefonitsi ERR-ile, et kui tema töö osutub plagiaadiks, lahkub ta PPA juhi kohalt.

"Kui minu töö ei vasta nõuetele ja sellise hinnangu annab Tallinna ülikool, siis ma ei saa jätkata peadirektorina," ütles Vaher.

Siseminister: artikli põhjal ei hakka Vaherit risti lööma

Elmar Vaher ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kuulis plagiaadikahtlustest poolteist kuud tagasi ja andis sellest teada ka siseminister Mart Helmele.

"Juba poolteist kuud tagasi, kui see kuulujutt minuni jõudis, ma informeerisin siseminister Mart Helmet. Ja ka täna andsin talle sellest teada," sõnas Vaher.

Siseminister Mart Helme ütles, et Eesti Ekspressi väide Vaheri kohta on väga tõsine. "Aga me siiski esialgu ajaleheartikli põhjal ei hakka inimest risti lööma. /.../ Ootame võimalikult kiiret vastust nendele süüdistustele," lisas ta.

Eesti Ekspress väidab, et ajalehele vihjati, nagu otsiks EKRE Vaheri suhtes kompromiteerivat materjali. Ekspress sellele kinnitust ei leidnud. Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et temal pole etteheiteid politseijuhile koostöös eelarve säästukohtade leidmisel näiteks piiri ehitamisel.

"Me peame asju ümber vaatama ja ümber tegema ja säästukohti otsima. Ma ei saa küll öelda, et Elmar Vaher nendes küsimustes, mis meil on olnud siin kahepoolselt laua peal, oleks kuidagi olnud ebakonstruktiivne või ebausaldusväärne," rääkis Helme.

TLÜ komisjon koguneb lähinädalatel

TLÜ õppeprorektor Priit Reiska kinnitas ERR-ile, et Vaherilt selline avaldus tõesti tuli. "Ta saatis ülikoolile avalduse, et kontrollida, kas tema magistritöö vastab akadeemilistele nõuetele. Sellest tulenevalt otsustasime kokku kutsuda akadeemilise komisjoni," ütles Reiska, kes oli ka komisjoni liige, mis andis hinnangu Rainer Vakra plagiaadikahtlusega lõputööle.

Reiska märkis, et komisjoni juht saatis teistele liikmetele kutse välja teisipäeval. Reiska arvas, et komisjon võib koguneda kahe-kolme nädala jooksul.

ERR-i andmetel kohtus Vaher teisipäeva õhtul ka peaminister Jüri Ratasega, kuid see kohtumine oli varem planeeritud ja muul teemal. Magistritöö plagiaadikahtlus tuli jutuks põgusalt.

Elmar Vaher kaitses Tallinna Ülikoolis õigusteaduse magistrikraadi 2016. aasta jaanuari lõpus hindele A. Töö juhendaja oli dotsent Ilmar Selge.

Taust: siseminister nõudis magistrikraadi

Politsei- ja piirivalveameti juhtidele seati põhimõttena sihiks magistrikraadi nõue 2009. aastal siseministri määrusega. See oli kavandatud jõustumiseks 1. jaanuaril 2014. Sellest tulenevalt küsis 2013. aasta aprillis Delfi tollaselt siseminister Ken-Marti Vaherilt (IRL) Elmar Vaheri magistriõpingute kohta.

"Täna on mitmetel politsei- ja piirivalveameti juhtidel, kaasa arvatud Elmar Vaheril, pooleli magistriõpingud, et seda nõuet täita. On väga oluline, et inimesed on selle tee jalge alla võtnud ja selgelt endale sihiks seadnud magistrikraadi nõue ka ära täita. Kõige olulisem on, et ka Elmar on kinnitanud, et ta viib oma õpingud lähiajal lõpule," rääkis Ken-Marti Vaher toona.

Samas intervjuus lisas siseminister, et on "Elmariga rääkinud, et ta lõpetab igal juhul oma õpingud ära 2014. aasta jooksul, pigem isegi selle esimesel poolel".

Magistritöö kaitsmiseni jõudis Elmar Vaher siiski alles jaanuari lõpus 2016. Tollane siseminister Hanno Pevkur (Reformierakond) ütles siis Postimehele, et Vaher on olnud politsei- ja piirivalveametile hea juht. "Mina olen Elmar Vaheri tööga rahul olnud. Ma olen nõudnud Elmar Vaherilt ja soovinud, et ta omandaks magistrikraadi esimesel võimalusel, ja ta on selle tänaseks saavutanud," sõnas Pevkur.

Elmar Vaher (1975) on alates 2. maist 2013 politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor. Viimati nimetas valitsus 3. mail 2018 Vaheri veel viieks aastaks PPA peadirektoriks. Ehk tema korraline ametiaeg kestab 2023. aasta maini.

Elmar Vaheril on üldiselt laitmatu ja kindlakäelise juhi maine, kuid ta on ka korra varem sattunud skandaali, kui omaaegne korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik avalikustas, et Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299-eurosed kõrvaklapid ning 139,41-eurosed matkasaapad.

Vaheri magistritööga saab tutvuda siin:

 

 

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: