Komisjon otsustas: Vakra lõputöö on plagiaat ja diplom tühistatakse

{{1552654020000 | amCalendar}}
Foto: Tauno Peit/ERR

Tallinna Ülikooli akadeemiline komisjon otsustas ühehäälselt, et poliitik Rainer Vakra lõputöö oli plagiaat ja tegi ülikoolile ettepaneku tema diplom tühistada.

TLÜ õppeprorektor Priit Reiska ütles pärast komisjoni kohtumist ERR-ile, et akadeemiline komisjon võttis ühehäälselt vastu kaks otsust: Vakra töö tunnistati suures ulatuses plagiaadiks ning rektorile tehti ettepanek tema diplom tühistada.

Reiska sõnul peab ettepaneku nüüd kinnitama ülikool.

"Arvan, et ülikool teeb otsuseprojekti suurusjärgus nädala jooksul, mille järel saadab ta selle menetluse teisele osapoolele tutvumiseks, kommentaarideks, täiendavateks selgitusteks ja tavaliselt antakse aega selleks veel nädal. Pärast seda saab alles ülikool otsuse teha, see tuleneb haldusmenetluse seadusest," selgitas Reiska.

Õppeprorektori sõnul ei tähenda ülikooli praegune otsus automaatselt seda, et tühistatakse ka Vakra magistrikraad.

"See oleks uus haldusmenetlus ja ei ole kindel, kas meil on ka piisavat alust selleks, et sellist menetlust üldse alustada," ütles Reiska "Aktuaalsele kaamerale".

Vakra ütles ERR-ile, et sai komisjoni otsusest teada "Aktuaalse kaamera" reporteri käest ja ei pea niisugust asja TLÜ poolt korrektseks käitumiseks.

"Ma olen jätkuvalt seisukohal, et praktika käigus ma selle töö tegin," lausus ta.

Kas ta jätkab Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas või poliitikas üleüldse, ei osanud Vakra veel öelda ja märkis, et ootab kõigepealt ära komisjoni otsuse teksti ning selles olevad põhjendused.

"Selleks, et edasisi mõtteid ja samme kommenteerida, soovin otsust näha," ütles Vakra. "Ma pole mõelnud ega arutanud, mis saab homme või ülehomme."

ERR-il ei õnnestunud SDE esimehelt Jevgeni Ossinovskilt teada saada, kas Vakra peab lahkuma ka erakonnast. Varem on Ossinovski öelnud, et erakond ootab edasiste sammude osas ära Tallinna Ülikooli sõltumatu uurimise ja langetab siis otsuse. Mõjukas sotsiaaldemokraat Marju Lauristin on varem öelnud, et plagiaadisüüdistuse tõeks osutumisel peaks Vakra poliitikast lahkuma.

Sotside juhatus arutab Vakra küsimust

Sotsiaaldemokraatliku erakonna pressiesindaja Andri Maimets ütles ERR-ile, et erakond arutab Vakra süüdijäämist plagiaadis oma järgmisel korralisel juhatuse koosolekul. Millal see toimub, Maimets ei teadnud.

"Erakond taunib igasugust plagiaati ja mitmed meie liikmed on seda ka korduvalt välja öelnud," ütles Andri Maimets. "Valija on on Rainer Vakrale oma hinnangu andnud, millised on erakonna järgmised sammud, otsustab juhatus," lisas Maimets. Tema sõnul on sotside põhikirjas punkt, mis kohustab erakonna liikmeid oma käitumisega erakonna mainet kõrgel hoidma.

Poliitik Rainer Vakra käis reedel andmas selgitusi Tallinna Ülikooli komisjonile seoses tema 2002. aastal kaitstud lõputööga, mil lasub plagiaadi kahtlus. Enne komisjoni otsust jagas ta kommentaare ka ajakirjanikele.

"Mina olen kogu aeg olnud samal seisukohal, et mina selles projektis osalesin. Nii minu juhendeaja, retsensent kui ka kõik teised teadsid, et mina seal praktikal olin. Ja komisjon peab andma sellele hinnangu. Mul pole põhjust oma seisukohta muuta," sõnas Vakra pärast komisjoni ees käimist.

Vakra riigikogusse ei pääsenud

13. veebruari Eesti Ekspress kirjutas, et Vakra ülikooli lõputöö on maha kirjutatud Säästva Eesti Instituudi raportitest, lisaks esitas poliitik enda töö pähe teise üliõpilase tehtud uurimuse.

Tallinna Ülikool algatas Vakra lõputöö osas haldusmenetluse, mille käigus kuulati ära kõik asjassepuutuvad isikud. Komisjoni kuulusid Mart Abel, Tõnu Laas, Tobias Ley, Daniele Monticelli, Kristjan Port, Ellu Saar ja Merike Sisask.

Sotside viimaste kohalike omavalitsuste volikogude valimiste suurim häältepüüdja Vakra äsjalõppenud riigikogu valimistel edu ei saavutanud. Ta sai Mustamäel ja Nõmmel 1440 häält, millega jäi alla ka erakonnakaaslane Helve Särgavale.

 

Toimetaja: Karin Koppel, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: