Paldiski ja Maardu jäid eriarstideta

{{1563768780000 | amCalendar}}
Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Möödunud aasta septembris tehtud eriarstiabi hanke tulemusel jäid patsiendid nii Harjumaal asuvas Kallavere haiglas kui ka Paldiski Mediluksis ilma eriarstiabi teenusest. Omavalitsused proovivad probleemi lahendada, aga uusi lepinguid enne 2021. aastat oodata ei ole.

Kuna möödunud aastal korraldati eriarstiabi hanked maakondade järgi, mis tähendab, et Harjumaa hange hõlmas ka Tallinna, jäid Maardus tegutsenud Kallavere haigla ja Paldiskis tegutsenud Mediluks lepingust ilma, kirjutab Postimees.

Haigekassa tunnistab probleemi ja peab kriisiläbirääkimisi suurhaiglatega, ent kiiret lahendust ei paista, kuna hanke võitja ei ole kohustatud pakkuma eriarsti teenust väikestes linnades.

Haigekassa avalike suhete peaspetsialist Vivika Tamra tunnistas, et praegu ei ole tagatud arstiabi kättesaadavus kodu lähedal ning tema kinnitusel arutatakse, kuidas järgmistel kordadel hankeid paremini läbi viia, et teenus säiliks ka väiksemates kohtades. "Hange oleks võinud paremini minna, aga me ei näinud tulemusi ette," tõdes ta.

Suurte haiglate jaoks on eriarstiabi teenuse pakkumine suur investeering, mistõttu sõltuvad need suuresti sellest, kas ja kui palju on teenust antud piirkonda vaja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelik väljakutse on selles, kui palju üldse seda teenust kohapeal vaja on. Sealt algab teisipidi pihta see, et kas siis, kui üks päev nädalas on vastuvõtt, kas selle jaoks sinna eraldi arste saata tundub haiglal mõistlik või pigem organiseerida inimesed mujale arsti juurde," kommenteeris haigekassa partnersuhtluse osakonna juhataja Marko Tähnas.

Tänaseks päevaks on Maardus taastatud nii kirurgia kui ka neuropatoloogia teenused. Linnavalitsus plaanib veel toetada ka günekoloogia taastamist.

"Selleks ajaks on need teenused taastatud. Viimane hetk käib veel. Viimased lepingud sõlmitakse günekoloogiaga, aga see teenus tuleb ka Maardu linna. Linn aitab omalt poolt sellega, et me osaliselt tasume üürihinnad nende teenuste jaoks Kallavere jaoks," rääkis Maardu linnapea Vladimir Arhipov.

Haigekassaga lepingu kaotanud Kallavere haigla peaarst Jevgeni Luštšikov ütles, et kui neil oleks haigekassaga leping, ei vajaks nad linnast eriarste.

"Meil on olemas arstid, kellel on olemas töötamiseks litsents. Neil on küll võimalus korraldada vastuvõtte, kuid neil puudub leping haigekassaga. Või võiks mingil moel rahastada selliseid arste," arvas Luštšikov.

Uus riigihanke konkurss kuulutatakse välja 2020. aastal. Lepingud hakkavad aga kehtima 2021. aasta sügisest.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Rellika Sommer

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: