Haigekassa kinnitas 1,5 miljardi euro suuruse eelarve

Foto: ERR

Nõukogu kinnitas reedel haigekassa selle aasta eelarve summas 1,5 miljardit eurot. Võrreldes mullusega suureneb 2019. aastal peremeditsiini rahastamine ning palgatõusu on oodata ka arstidel, õdedel ja teistel tervishoiutöötajatel.

Peremeditsiini suunab haigekassa eelmise aastaga võrreldes 19 miljonit enam, suureneb tervisekeskuste arv ning perearstidele lisanduvad e-konsultatsiooni võimalused dermatoveneroloogiga, veresoontekirurgiga, taastusraviarsti ja valuraviarstiga, teatas haigekassa.

Samuti on haigekassa eelarves olulisel kohal lapsed ja laste ambulatoorse ravi kättesaadavuse parandamine. Suurendatakse lastearstide, kõrva-nina-kurguarstide, silmaarstide ja lastepsühhiaatrite vastuvõtte. Kokku suunab haigekassa laste ravi kättesaadavuse parandamisse 2,3 miljonit eurot.

"Lapsed ei peaks arstile pääsemist ootama üle nädala. Laste terviseprobleemide varajane märkamine ja lahendamine on investeering terveks eluks," ütles haigekassa nõukogu esimees, tervise- ja tööminister Sikkut. Minister möönis, et mõnel puhul ei too tulemust ainuüksi rahastuse suurendamine, kuna erialaspetsialiste on puudu, näiteks allergolooge või psühhiaatreid. "Aga siis tuleb panustada koolitustellimuse suurendamisse, et tulevikus oleks võimalik kiirem arstile pääs," ütles Sikkut.

Haigekassa jaoks on väga olulised ennetus- ja tervise edenduse tegevused, mille eesmärk on haiguste varajane avastamine ja haiguste ennetamine. "Eestis on küll tervemana elatud aastate arv tõusuteel, kuid meil on veel Euroopa tasemeni minna. Seetõttu kasvatame ennetuses eelarvet mullusega võrreldes 26% ehk ligikaudu 3 miljonit eurot. Selle raha eest laiendatakse näiteks emakakalevähi, rinnavähi ja jämesoolevähi sõeluuringute vanusegruppe," räägib haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.

Rahaliselt kasvab eriarstiabi maht 71 miljoni euroni ja haigekassa rahastab sel aastal 96 protsenti hinnatud nõudlusest. Lisaks laste plaanilisele ambulatoorsele ravile rahastatakse suuremas mahus onkoloogia ja hematoloogia, psühhiaatria, kardioloogia ja neuroloogia erialasid ning jätkatakse endoproteeside ja katarakti operatsioonide järjekordade lühendamist.

Arstide, õdede ja haiglate liidu kollektiivlepingu läbirääkimise tulemusena lisab haigekassa tervishoiuteenuste loetelu kaudu teenustele lisanduva palgaraha katteks sel aastal eelarvesse 40 lisamiljonit.

Peale rahastusmudeli uuendamist saab tänavu olulise lisarahastuse kiirabi, kellele läheb võrreldes eelmise aastaga 10 miljonit eurot rohkem. Ravimite rahastuse lisakasv küündib 31 miljonini.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: