Teiste eelistuste poolest on valijate lemmikud Eesti 200 ja sotsid

Eesti 200.
Eesti 200. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Viiendik valijaid kaaluks oma praeguse poliitilise eelistuse asemel hääletada kas Eesti 200 või Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt.

Turu-uuringute AS palus vastajatel ka öelda, milliste erakondade poolt oleksid nad veel valmis hääletama. Teine eelistus peaks näitama erakondade potentsiaali toetajaid juurde võita, kui senine esimene eelistus peaks alt vedama.

Teiste eelistuste poolest on valijate lemmik riigikogu valimistel künnist mitte ületanud Eesti 200, keda nimetas teise eelistusena 22 protsenti.

Kaugele maha ei jää ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond (21 protsenti) ning Isamaa ja Reformierakond (mõlemal 19 protsenti).

Keskerakonna ja EKRE toetus teise eelistusena on varasemate küsitlustega võrreldes kahanenud - Keskerakonda nimetas oma teise eelistusena 14 ja EKRE-t kuus protsenti. Nende vahele jäid teise eelistusena Rohelised 12 ja Vabaerakond kaheksa protsendiga.

Uuringufirma vaatas ka teisi eelistusi esimese lõikes ehk millise erakonna valijad ja millises ulatuses oleksid valmis kaaluma ka mõne teise partei poolt hääletamist.

Tulemustest ilmnesid seosed varasema poliitilise praktikaga - näiteks sotsiaaldemokraatide ja Isamaa valijate valmidus hääletada teisena Reformierakonna poolt. Aga ka erakondade sarnased programmilised põhimõtted, ent seda mitte parem-vasak skaalal, vaid rohkem sarnastele väärtustele tuginevalt. Näiteks Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Eesti 200 vastastikune tõmme valijate eelistustes.

Samal ajal on oluliselt kahanenud Reformierakonna valijate valmisolek hääletada teise eelistusena Keskerakonna poolt. Keskerakonna enda valijate teistes eelistustes on kindlalt esikohal aga Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

EKRE-t välistab 56 protsenti

Lisaks küsisid Turu-uuringud ka inimestelt, millise erakonna poolt nad kindlasti ei hääletataks. Selles edetabelis on kindlal esikohal EKRE, kelle poolt välistaks hääletamise 56 protsenti (augustis 58).

Teisel-kolmandal kohal on Reformierakond ja Keskerakond, keda välistab mõlemat 30 protsenti valijatest.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt ei hääletaks kindlasti 18 ja Isamaa poolt 13 protsenti.

Uuringufirma vaatles ka, millise erakonna praegused valijad milliseid erakondi täielikult välistavad.

Vastuseis EKRE-le on eriti kõrge ehk üle 80 protsendi Reformierakonna, sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 valijate seas. Kuid ka enam kui 40 protsenti Keskerakonna ja Isamaa valijatest tunneb koalitsioonipartneri suhtes ebasümpaatiat ja välistab selle. Keskerakonna ja Isamaa valijate seas on märgatavalt rohkem neid, kes EKRE poolt ei hääletaks kui neid, kes nimetasid seda teiseks valikuks.

EKRE enda valijad välistavad aga kõige jõulisemalt Reformierakonna poolt hääletamise (70 protsenti), kellele järgnevad sotsiaaldemokraadid ja Eesti 200.

Keskerakonna ja Reformierakonna valijate seas on need parteid vastastikku pigem antipaatsed: Keskerakonna valijatest ei hääletaks kindlasti Reformierakonna poolt 59 protsenti ning Reformierakonna valijatest ei valiks Keskerakonda 48 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: