Reitingud: EKRE toetus tõusis, Reformierakond jätkab liidrina

Foto: Foto: Ken Mürk/ERR, kollaaž: JJ Oidermaa

Ehkki erakondade toetuste muutused püsivad statistilise vea piires, kahanes septembris pisut Reformierakonna ja kasvas EKRE oma, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i 1040 vastajaga küsitlusest. Kevadiste valimistega võrreldes on aga enim langenud Isamaa toetus.

Olulisimaks sisepoliitilist õhtustikku kujundanud sündmuseks eelmisest küsitlusest möödunud ajavahemiku jooksul oli peaminister Jüri Ratase vastu esitatud umbusaldusavaldus ja selle läbikukkumine riigikogus 30. augustil. Selle mõju parteide toetusnumbritele aga oluline polnud.


Tutvu tulemustega üksikasjalikumalt ERR.ee reitingute lehel.

Riigikogu valimiseelistustest kuulub endiselt kindel esikoht Reformierakonnale. Vastates küsimusele, et kui järgmisel pühapäeval toimuksid riigikogu valimised, siis mis erakonna poolt te hääletaksite, vastas 32 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, et Reformierakonna poolt. Augustis oli Reformierakonnal toetajaid 34 protsenti ehk nende toetus kuuga veidi langes.

Teisel kohal toetuse poolest jätkas Keskerakond, mida pooldas septembris 21 protsenti. Augustis oli peaministriparteil toetajaid 22 protsenti.

Kolmandal kohal oli EKRE, kelle toetus kerkis septembris 19 protsendile. Kuu varem oli EKRE-l toetajaid 16 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus oli üheksa protsenti (augustis kaheksa), Isamaal kuus (augustis seitse) ning parlamendivälisel Eesti 200-l viis protsenti (augustis samuti viis).

Rohelisi toetas kaks ja Elurikkuse Erakonda üks protsent. Vabaerakonna toetus kukkus septembris alla ühe protsendi.

Kui vaadata erakondade toetustrendi kevadiste riigikogu valimiste järel, siis võib näha Reformierakonna toetuse väikest tõusu (valimistel 28,9 protsenti, septembris 32 protsenti) ning Isamaa toetuse suurt langust (valimistel 11,4 protsenti, septembris kuus protsenti). Teiste erakondade toetused on püsinud suhteliselt stabiilsetena.

Kolme koalitsioonierakonda toetas septembris kokku 46 protsenti ja kahte opositsiooniparteid 41 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 5. kuni 16. septembrini 1040 inimest, neist 515 näost-näkku ja 525 veebipaneelis. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti. Täpsemaid numbreid, kuidas jaotus erakondade toetus erinevates sotsiaal-demograafilistes gruppides, saab lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.

Reedel kell 11 kommenteerivad ERR.ee veebisaates värskeid uuringutulemusi sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Indrek Kiisler.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: