Umbusaldushääletus kukutas Rumeenia valitsuse

Rumeenia peaminister Viorica Dancila ja võimupartei pikaaegne liider Liviu Dragnea 2018. aastal.
Rumeenia peaminister Viorica Dancila ja võimupartei pikaaegne liider Liviu Dragnea 2018. aastal. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Rumeenia vasakpoolne valitsus kaotas neljapäeval parlamendi usaldushääletuse ning presidendil tuleb nimetada ametisse uus peaminister.

"Avaldus võeti vastu. Parlament tühistas usalduse valitsuse vastu," ütles spiiker Marcel Ciolacu.

Peaminister Viorica Dancila Sotsiaaldemokraatliku Partei (PSD) juhitava valitsuse kukutamiseks anti kahekojalises parlamendis kokku 238 häält. Piisanuks 233-st.

Valitsus kukkus kokku kuu aega enne presidendivalimisi ja olukorras, kus Euroopa Parlament on lükanud tagasi Dancila kandidaadi Euroopa Komisjoni transpordivoliniku kohale. 

Dancila valitsus kaotas parlamendis enamuse augustis, kui valitsusest lahkus väiksem koalitsioonipartner Liberaalide ja Demokraatide Allianss (ALDE). Viimasele kuulus valitsuses neli ministrikohta. 

ALDE toetuseta jäi PSD-d parlamendis toetama 205 saadikut ehk 28 vähem kui enamuseks vaja läks.

PSD-d on nõrgestanud selle esimehe Liviu Dragnea korruptsiooni eest vanglasse saatmine mais ning lüüasaamine samal kuul peetud Euroopa Parlamendi valimistel.

Rumeenia suurimat erakonda PSD-d on tabanud viimasel ajal teisedki vapustused. Mais kaotati ootamatult europarlamendivalimised ja partei  

PSD-d on nõrgestanud endise mõjuvõimsa esimehe Liviu Dragnea korruptsiooni eest vanglasse saatmine mais ning lüüasaamine samal kuul peetud Euroopa Parlamendi valimistel.

Parlamendi umbusaldushääletus tähendab, et president Klaus Iohannisel tuleb nüüd määrata uus peaminister.

"Ma lahkun puhta südametunnistusega, et olen oma ülesande täitnud," ütles Dancila pärast hääletust.

Rumeenias peetakse 10. novembril presidendivalimiste esimene voor, kus kandideerib ka Dancila. Favoriit on praegune paremtsentristist president Klaus Iohannis, kes on PSD valitsusega korduvalt piike murdnud.

Iohannisel tuleb erakondadega konsulteerida ja uus peaminister välja pakkuda. Ta peaks juhtima valitsust järgmise aasta lõppu kavandatud parlamendivalimisteni.

"See valitsus peab lahkuma. Moodustatakse uus valitsus, mis tagab korrakohase ülemineku järgmiste parlamendivalimisteni," ütles Iohannis kolmapäeva õhtul.

Siselahkhelides opositsioon ei ole seni suutnud peaministrikandidaadis kokku leppida.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: