EL hoiatab kohtuvõimu õõnestamise eest Rumeenias

Rumeenia parlament kiitis möödunud nädalal heaks seadusemuudatused, mis võivad lõpetada mitu kõrgetasemelist korruptsioonikohtuasja. Euroopa Komisjon hoiatab kohtuvõimu õõnestamise eest.

Rumeenia valitseva sotsiaaldemokraatliku partei kangekaelsus viis viimase asjana justiitsminister Tudorel Toaderi tagasiastumiseni. Just Toader sai hakkama rahvusvaheliselt palju tähelepanu pälvinud teoga - korruptsioonivastase võitluse agentuuri juhi Laura Köveszi ja tema toetaja, riigiprokurör Augustin Lazari lahtilaskmisega, vahendas "Välisilm".

Toaderi minek aga ei rahustanud maha ei Euroopa Komisjoni ega ka kriitilisi rumeenlasi. Seda enam, et korruptsioonivastaste seaduste leevendamine suruti parlamendis läbi alles pärast Toaderi tagasiastumist.

Opositsiooniparteid olid leevendamisele raevukalt vastu ning ütlesid kurje sõnu sotsiaaldemokraatide juhi Liviu Dragnea vastu, keda peetakse Rumeenia praeguse valitsuse tegelikuks juhiks.

"Täna näeb kogu riik rahvaesindajaid, kes hääletasid kurjategijate poolt. Te näete seda Liviu Dragnea otsese juhtimise all, kes püüab oma probleeme lahendada," ütles Rumeenia Rahvuslik-Liberaalse partei esimene aseesimees Raluca Turcan.

"Ta muudab seadust Rumeenia parlamendis, et saada lahti oma kriminaalsest minevikust," sõnas partei Päästke Rumeenia parlamendisaadik Stelia Ion.

"Me ei usalda seda maskeraadi, seega me seda täna ka ei naudi. Rumeenia rahvas naudib seda kõige vähem, kui nad saadavad su otse ajaloo prügikasti," ütles Rahvaliikumise Partei juht Eugen Tomac.

Euroopa Komisjon ja Rumeenia valitsus on põhiseaduse muudatuste ja kohtusüsteemi reformi üle pikka aega piike murdnud. Komisjoni hinnangul ei sobi Rumeenia käitumine Euroopa Liidu liikmesriigile.

Justiitsvolinik Vera Jouruva sõnul peab Rumeenia reformiprotsessi kiireimas korras õigeile rööpaile tagasi seadma.

"Rumeenias on tegurite kuhjumine, mis võib viia kohtusüsteemi iseseisvuse kadumiseni," ütles Jourova.

Üldiselt näevad nii Brüssel kui ka valitsuse kriitikud Rumeenias valitsuse tegevuses Liviu Dragnea katset vabaneda korruptsioonisüüdistustest ning tõusta tagasi peaministrikohale. Praegu on Dragnea jaoks kõrgeim võimalik ametikoht parlamendi alamkoja spiikri oma ning sel kohal ta ka on.

Korruptsioonikahtlus lasub aga ka paljude teiste poliitikute pea kohal. Nemadki üritavad põhiseadust, teisi seadusi ja ka kohtusüsteemi nõnda ümber teha, et nad olukorrast puhtalt välja tulla saaksid.

"See on teema, mida kodanikud väga tähelepanelikult jälgivad mitte ainult Rumeenias. Inimesed tahavad näha kohtusüsteemi, mis on pime, mis mõistab kõigile õigust samal viisil. Keegi ei tohiks ega peaks saama olla välja arvatud, sealhulgas poliitikud," rääkis Jourova.

Pole teada, mida Euroopa Komisjon Rumeenia taltsutamiseks täpselt plaanib. Tõenäoliseks peetakse aga meetmeid, mis on sarnased Ungari ja Poola vastu rakendatavaile ehk halvemal juhul jääb Rumeenia ilma oma hääleõigusest Euroopa Liidus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: