Navalnõi kaasvõitleja sundvärvati Vene sõjaväkke ja saadeti Arktikasse

Vene opositsioonijuht Aleksei Navalnõi ütles kolmapäeval, et üks tema kaasvõitlejaid võeti sunniviisiliselt sõjaväkke ja saadeti kaugesse Arktika sõjaväebaasi aega teenima.

Ruslan Šaveddinov, Navalnõi asutatud Korruptsioonitõrjefondi (FBK) projektijuht, läks kaduma esmaspäeval pärast seda, kui võimuesindajad murdsid sisse tema Moskva korterisse ja sellele järgnes tema mobiiltelefoni SIM-kaardi blokeerimine. 

Teisipäeval ilmus ta välja Põhja-Jäämeres Novaja Zemlja saarel asuvas salajases õhutõrjebaasis, lausus Navalnõi. 

"Temalt võeti ebaseaduslikult vabadus," lausus Vene presidendi Vladimir Putini tuntuim kriitik blogipostituses, nimetades Šaveddinovit (23) poliitvangiks. 

Vene sõjaväe kinnitusel oli Šaveddinov ajateenistusest pikka aega kõrvale hoidnud. 

Venemaal on ajateenistus kohustuslik kõigile meestele vanuses 18–27. Ajateenistuse pikkus on üks aasta. 

Paljud vene mehed leiavad siiski võimaluse selles ülikorrumpeerunud ja puudulikus süsteemis aja teenimist vältida.   

Navalnõi sõnul on Šaveddinovil terviseprobleem, mis ei luba teda ajateenistusse võtta ning ta sundvärvati ja saadeti Arktika baasi ilma baasväljaõppeta. 

FBK advokaadi Vjatšeslav Gimadi sõnul kannavad selle "inimröövi" eest otsest vastutust Vene kaitseminister Sergei Šoigu ja Vene president Vladimir Putin. 

Navalnõi pressiesindaja Kira Jarmõš, kes on Šaveddinovi elukaaslane, ütles, et FBK projektijuht oli hiljuti Moskva linnaduuma opositsiooniliste saadikute kontaktisik. 

"Ehk peitub siin põhjus, miks selline asi juhtus," lausus Jarmõš AFP-le. Tema sõnul õnnestus Šaveddinovil talle teiste inimeste telefone kasutades Novaja Zemljalt helistada. 

Navalnõi sõnul ei lubata Šaveddinovil erinevalt teistest sõduritest välismaailmaga suhelda ja telefoni kasutada. 

Ta lisas ka, et sõjavägi tegi ühele mehele ülesandeks Šaveddinovi ööpäevaringse jälitamise. 

"Relvajõud ei tea ise ka, mida kuradit temaga peale hakata," lausus Navalnõi. 

Kremli pressisekretär Dmitri Peskov ütles ajakirjanikele, et ei tea, kas Šaveddinov hoidis ajateenistusest kõrvale. "Kui see nii oli ja ta võeti sel moel ajateenistusse, tehti kõike ranges kooskõlas seadusega,"

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: