Navalnõi viidi mürgituskahtlusega reanimatsiooni

{{1597901640000 | amCalendar}}
Aleksei Navalnõi.
Aleksei Navalnõi. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi kaotas neljapäeva hommikul teadvuse ning viidi mürgituskahtlusega reanimatsiooni, kus ta ühendati kunstliku hingamise aparaadi külge. Navalnõi esindaja sõnul paistab, et teda ravivatel arstidel on keelatud rääkida.

Navalnõi oli lennukis, millega ta suundus neljapäeva hommikul Tomskist Moskvasse, kui tal hakkas halb. Lennuk maandus erakorraliselt Omski lennuväljal ja Navalnõi viidi haiglase, teatas tema pressiesindaja Kira Jarmõš.

Alekseil on toksiline mürgitus, lisas Jarmõš. 

Tema hinnangul võis Navalnõi saada mürgituse, kui jõi teed, kuna midagi muud ta hommikul ei joonud. "Arstide sõnul imendub mürk kuuma vedelikuga kiiremini," lisas Jarmõš.

Tema sõnul olevat Navalnõi lennukis öelnud, et tunneb ennast halvasti ja palunud Jarmõšilt salvrätti. Samuti olevat ta hakanud tugevalt higistama, rääkis Jarmõš raadiojaamale Eho Moskvõ.

"Ta palu mul endaga rääkida, kuna soovis hääle peale keskenduda. Ma rääkisin temaga, kui veeretati kohale käru jookidega - küsisin, kas ta soovib ehk vett, ta vastas ei. Siis läks ta tualetti ning pärast seda kaotas teadvuse," kirjeldas Navalnõi esindaja.

Hiljem lisas Jarmõš, et Navalnõi viidi reanimatsiooniosakonda, et ta on teadvuseta ning ühendatud kunstliku hingamise aparaadiga.

Kohalike võimude teatel uuritakse praegu haiglas, mis võis Navalnõi tervise ootamatu halvenemise põhjustada.

Jarmõši sõnul kutsuti Navalnõi kaaslaste palvel haiglasse ka politseinikud.

Jarmõš: arstid viivitavad selgituste andmisega

Jarmõš kiitis neljapäeva pärastlõunal tehtud Twitteri-postitustes Omski haigla arste, kuid märkis, et ehkki algul lubati Navalnõi analüüside tulemused avaldada paari tunni jooksul, siis nüüd on see jäänud viibima.

"Arstide põiklev reaktsioon on järjekordne tõestus, et see on mürgitamine. Alles kahe tunni eest olid nad valmis kogu informatsiooni jagama, aga nüüd nad tõrguvad ega ütle, mida teavad."

Jarmõš viitas oma postitustes ka suurele hulgale politseinikele, keda tema sõnul on haiglas juba rohkem kui arste.

Ta postitas ka video haigla peaarsti asetäitja lühikesest esinemisest pressile, mille arst põikles kõrvale olulistele küsimustele vastamisest.

Meedikud: Navalnõil pole märke infarktist, insuldist või nakkusest

Omski kiirabihaigla meedikute sõnul ei ole neile ravile toodud Vene opositsioonipoliitikul Aleksandr Navalnõil märke infarktist, insuldist või nakkusest, teatas oblasti tervishoiuministeerium neljapäeval viitega haigla peaarsti asetäitjale Anatoli Kalinitšenkole.

Saksa aktivistid püüavad tuua Navalnõid ravile Berliini

Aktivistid püüavad tuua Omski haiglas oma elu eest võitlevat Vene opositsionääri Aleksei Navalnõid ravile Berliini, teatas Saksa vabaühendus neljapäeval.

"Humanitaarsetel põhjustel oleme organiseerinud meditsiinivarustusega lennuki, mis võib tuua Navalnõi Saksamaale," ütles vabaühenduse Kino Rahu Eest juht Jaka Bizilj ajalehele Bild, lisades, et ta ootab Saksa võimude heakskiitu.

Bizilj ütles Saksa uudisteagentuurile dpa, et Berliini Charité kliinik nõustus Navalnõid ravima ning et palve opositsionääri toimetamiseks Saksamaale tuli tema perekonnalt.

"Me oleme kontaktis võimudega ja loodame saada loa transpordiks" nii kiiresti kui võimalik, sõnas ta.

Vabaühendus on toetanud Vene opositsiooni liikmeid ning korraldas 2018. aastal punkansambli Pussy Riot liikme toimetamise ravile pärast arvatavat mürgitamist.

Teed pakkunud kohvikupidaja alustas uurimist

Tomski lennujaamas asuva kohviku direktor ja omanik alustas uurimist, et selgitada välja, kuidas võis Navalnõi sealt neljapäeva hommikul teed ostes mürgituse saada.

"Selgitame välja kõik asjaolud, uurime turvakaamerate lindistusi," rääkis kohvikupidaja Interfaxile.

Navalnõi staabi juht Tomskis Ksenja Fadejeva ütles Interfaxile, et opositsioonijuht oli Tomskis veedetud kolme päeva jooksul terve ning ei kurtnud millegi üle ka neljapäeva hommikul.

Navalnõi kaastöötajad ootavad politseilt uurimise alustamist

Navalnõi juhitud korruptsiooniga võitlemise fondi (FBK) esindajad teatasid, et koostavad juba politseile avaldust mürgitamise suhtes uurimise alustamiseks.

"Pole kahtlust, et Navalnõi mürgitati tema poliitilise positsiooni ja tegevuse pärast. FBK juristid esitavad avalduse lähtudes kriminaalkoodeksi paragrahvist 277, nõuame uurimise alustamist," kirjutas fondi jurist Vjatšeslav Gimadi.

Vene kriminaalkoodeksi paragrahv 277 käsitleb vastutust riigi- või ühiskonnaelu tegelase elu kallale kippumise eest.  

Navalnõi on korduvalt kandideerinud Venemaa praeguste võimude vastu valimistel, muuhulgas Moskva linnapeaks (2013) ja Vene presidendivalimistel (2018). Suurimat tähelepanu on ta aga saanud oma videokanalites avaldatavate paljastavate lugude Vene võimurite korruptsioonist. Navalnõi on ka varem füüsiliste rünnakute ohvriks langenud ning politsei teda on korduvalt kinni pidanud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax-ERR-BNS-AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: