Estonia huku täiendava uurimise otsustamiseks moodustatakse töörühm

Parvlaev Estonia.
Parvlaev Estonia. Autor/allikas: ERR

Valitsus otsustas neljapäeval kabinetinõupidamisel, et justiitsminister moodustab parvlaev Estonia reisijate ja ohvrite lähedaste taotluse lahendamiseks ekspertide töörühma, mis esitab märtsi lõpuks aruande tehtust ja ülevaate plaanitavate edasiste tegevuste kohta.

"Ohvrite lähedased on taotlenud Eesti valitsuselt Estonia huku uut uurimist ning enne neile sisulise vastuse andmist tahame saada meie parimatelt ekspertidelt tänast hinnangut uue uurimise võimaliku alustamise ning sellega seotud asjaolude kohta," lausus justiitsminister Raivo Aeg.

Moodustatavat ekspertide töörühma hakkab juhtima justiitsministeeriumi kantsler ning selles on ka välisministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning siseministeeriumi esindajad ning erialapädevust omavad eksperdid.

Valitsus tegi kabinetinõupidamise arutelu käigus ka otsuse, mille järgi peab Aeg esitama valitsuse nimel Estonia laevahuku uue uurimise taotlejatele vastuse valitsuse poolt astutavate sammude osas.

Eelmise aasta oktoobris tegi Tallinna halduskohus otsuse, mis kohustas valitsust vastama Rootsi kodanike haldusmenetluse taotlusele, millega soovitakse alustada Estonia laevahuku uut uurimist.

Valitsusel oli aega taotlusele vastamiseks 25. jaanuarini, kuid selleks ajaks ei suudetud seisukohta kujundada.

Parvlaev Estonia uppus 28. septembri öösel 1994. aastal sõites Tallinnast Stockholmi. Estonia uppumine on rahuaja suurim merekatastroof Läänemerel, selles hukkus 852 inimest 17 riigist.

Laeva hukku uuris aastatel 1994-1997 Eesti, Soome ja Rootsi valitsuste moodustatud ühiskomisjon ning aastatel 2005-2009 riigiprokuratuuri juhitud valitsuskomisjon. Eesti, Soome ja Rootsi sõlmisid laevavraki kaitsmiseks 1995. aastal hauarahulepingu, mis keelab vrakile sukeldumise.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: