Valitsus jättis Estonia ohvrite lähedastele kohtu antud tähtajaks vastamata

Parvlaev Estonia.
Parvlaev Estonia. Autor/allikas: ERR

Valitsus ei suutnud kohtu antud tähtajaks kujundada oma seisukohta selle suhtes, kas alustada Estonia katastroofi ohvrite lähedaste taotlusel õnnetuse põhjuste uut uurimist või mitte.

"Valitsus on Estonia huku teemat ning Tallinna halduskohtu otsust oma kabinetinõupidamisel arutanud ning jätkab nende aruteludega. Valitsus ei ole seni võtnud vastu seisukohta, kuidas kohtuvaidluse aluseks olnud taotlust lahendada," tõdes valitsuse pressiesindaja Urmas Seaver esmaspäeval ERR-ile. Ta ei öelnud, millal valitsus teemat uuesti arutama hakkab või otsuse teeb.

Tallinna halduskohus tegi oktoobri lõpus otsuse Estonial hukkunud ohvrite lähedaste kaebuses, kus paluti Eesti riigil algatada laeva huku osas uus uurimine. Kuivõrd taotlusele nõuetekohaselt ei vastatud, andis kohus valitsusele 60 päeva aega, et taotlus läbi arutada ning võtta uue uurimise algatamise suhtes seisukoht. 60-päevane tähtaeg täitus 25. jaanuaril, kuna see hakkas kehtima pärast otsuse vaidlustamiseks antud tähtaja ümber saamist 25. novembril.

"Kuna otsus jõustus, siis oli valitsusel kohustus seda täita. Seega täpsemat infot, kas ja kuidas on seda täitma asutud peaks küsima nüüd kohtuasja pooltelt," ütles Harju maakohtu pressiesindaja Anneli Vilu esmaspäeval ERR-ile. "Kuna kohus iseseisvalt järelevalvet kohtuotsuste täitmise kohta ei tee, siis on võimalik pooltel endal anda kohtule teada, kui jõustunud kohtuotsust ei ole täidetud," lisas ta.

Estonia ohvrite omaste esindaja vandeadvokaat Piret Blankin ütles esmaspäeval ERR-ile, et ei ole veel kliendiga edasisi tegevusi otsustanud ning nad annavad valitsusele veel ühe nädala. "Seaduse järgi võime taotleda kohtult valitsuse trahvimist kohtuotsuse täitmata jätmise eest. Ootame siiski veel selle nädala ära ja siis otsustame," märkis Blankin.

Estonia parvlaeval hukkunud ohvrite lähedased ja Estonia huku üle elanud reisijad esitasid 2016. aasta oktoobris peaministrile taotluse algatada uus uurimine Estonia huku põhjuste väljaselgitamiseks.

Kohtumenetluses selgus, et ainus tagasiside, mille kaebajad sellele pöördumisele said, oli kaks aastat hiljem ehk 2018. aasta novembris laekunud kiri justiitsministeeriumist. Kirjas teatati, et haldusmenetluse uuendamise otsustamine on valitsuse, mitte ministeeriumi pädevuses ning ministeerium ei pea põhjendatuks pöörduda menetluse uuendamiseks valitsuse poole.

Oktoobris tehtud kohtuotsus ei kohusta valitsust uurimist algatama, kuid Blankini sõnul on valitsuse otsus samuti kohtus vaidlustatav. "Me oleme oma klientidega seda arutanud, lähtuvalt nendest kaalutlustest, mis seal otsuses on, me tõenäoliselt vaidlustame meie jaoks negatiivse otsuse kohtus," selgitas vandeadvokaat oktoobris ERR-ile.

Estonia katastroofis hukkus 852 inimest, neist 501 olid Rootsi ja 285 Eesti kodakondsed. Ühtekokku hukkus katastroofis 17 riigi kodanikke.

Valitsuse esindaja on öelnud, et Estonia katastroofiga seotud otsused puudutavad väga isiklikult paljusid oma lähedase kaotanud inimesi ning neil otsustel võib olla oluline rahvusvaheline mõju.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: