Eesti-Läti piiri valvamine maksis nädalas pea 100 000 eurot

{{1589445360000 | amCalendar}}
Foto: Verner Vilgas (ERR)

Reedel lõppeb piirikontroll Eesti-Läti piiril, tööd jätkavad lõunapiiril liikuvad patrullid nagu enne eriolukorra algust. Samuti jätkub risikianalüüsi põhine kontroll.

Valitsuse otsusega taaskehtestati Eesti-Läti sisepiiril kontroll 17. märtsist. Reedel piirikontroll lõpetatakse, nii leppisid kokku kolme Balti riigi valitsusjuhid.

Kui palju pea kaks kuud kestnud piirkontroll kokku maksumaksjale maksma läheb, polnud neljapäeval veel võimalik öelda, kuid nädalas kulus sellele keskmiselt 93 000 eurot, ütles ERR-ile politsei- ja piirivalveameti (PPA) piirivalveosakonna juht Egert Belitšev.

Aprillikuu lõpu seisuga, mil ajutine kontroll Eesti-Läti sisepiiril oli väldanud poolteist kuud, nõudis ligikaudu 350-kilomeetrisel Eesti-Läti sisepiiril piirikontrolli püstitamine ja alal hoidmine kokku umbes 700 000 eurot, märkis Belitšev.

"Selle hulgas on lisaks inimtöötundidele näiteks ka teetõkked ja muu piirikontrolli teostamiseks vajaminevad süsteemid ja taristu. Kui vajaminev taristu piirikontrolliks Eesti-Läti piiril oli loodud, nõudis selle edasine alalhoidmine keskmiselt umbes 93 000 eurot ühes nädalas," lausus ta.

Lõunapiiril kontrolli taastamise hinnale lisanduvad piiride taasavamisega seotud kulud.

Politsei oma jõududega lõunapiiril hakkama ei saanud, lisaks toodi abipolitseinikud, kaitseliitlased ja teised vabatahtlikud.

"Kuna Eesti-Venemaa välispiiril vähenes ülepiiri reisijate hulk märkimisväärselt, sai kaasata sisepiiri kontrollimiseks ka neid ametnikke, kes muul ajal töötavad välispiiri piiripunktides. Igapäevaselt oli lõunapiiril 24/7 kohal 60 politseinikku ja sama palju kaitseliitlast, lisaks liikuvad patrullid, õhuvägi ja teised abilised," rääkis Belitšev.

Koormus 400 inimest päevas

Taastatud piirikontrolliga tabati ka tavapäraseid kurikaelu. Nii näiteks avastati 168 kasti ehk 1,68 miljonit salasigaretti, salakütusega kaubik, kus oli kaks tonni kütust, ja muid rikkumisi. "Eriolukorra kehtestamise järel on Eesti-Läti maismaapiiril toimunud ebaseaduslike piiriületuste uurimiseks kokku alustatud ligi 20 menetlust," märkis Belitšev.

Kõige intensiivsem koormus oli lõunapiiril piirangute kehtestamise alguses, sest sel ajal ei olnud reisijate liiklus veel vähenenud ning lisakoormust tekitasid ka need, kes ei olnud veel uute piirangutega kursis, ütles Belitšev.

Praegusel ajal ületab lõunapiiri keskmiselt 400 inimest päevas, neist valdav osa rahvusvahelise kaubaveoga seotud inimesed, kel selleks valitsuse otsusel vastav eriluba.

Alates reedest lõpetab PPA lõunapiiril kontrolli, kuid sihistatud ja riskianalüüsi põhine kontroll jätkub kompensatsioonimeetmete raames ka pärast seda nagu see oli ka eriolukorrale eelnenud ajal, ütles Belitšev.

"Nii jätkavad piirialadel tööd ringi liikuvad patrullid, kes tagavad piiriturvalisust, avalikku korda ning jätkuvalt hoiavad praegusel ajal silma peal ka eriolukorra nõuetest kinnipidamisel, nagu seda on näiteks 2+2 reegli täitmine," lausus piirivalve juht.

Kuigi kontroll lõppeb 15. maist Eesti-Läti sisepiiril, siis sadamate ja lennujaamade sisepiiridel kontroll jätkub.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: